Sobota, 11. května , 2024

Trendy v bydlení pro rok 2022

Přemýšlíte o předělání interiéru a nevíte, kterým směrem se vydat? Inspirací vám mohou být trendy v bydlení pro tento rok. O detailech se rozpovídala interiérová designérka Anke Glut.

Udržitelnost v domácnosti

Zelená energie a udržitelnost jsou velkým tématem již několik let. Problém je ovšem v tom, že lidé často volí to levnější řešení a do domácnosti tím pádem vybírají nábytek, jehož pořízení sice vyjde levněji, ani zdaleka ale nevydrží tak dlouhou dobu. „Tomuto trendu napomáhají zejména velké řetězce prodávající nábytek za hubičku. Ten je ovšem ve většině případů vyroben z nekvalitních materiálů. Zájem o udržitelnost však sílí zejména u mladší generace, která si více uvědomuje změny klimatu a to, že je třeba dělat vědomější volbu ve všech aspektech života. I my designéři se tak snažíme klást důraz na udržitelné materiály a na odpovědnou výrobu a recyklaci materiálů nebo celého nábytku. Čím dál více lidí se už nechce obklopovat tolika věcmi a snaží se nekupovat zbytečné doplňky nebo nábytek,“ vysvětluje Anke Glut.

Hra s funkčností

Funkčnost domácnosti souvisí s udržitelností. Snižuje se počet lidí, kteří kupují nábytek jen na okrasu a naopak vidíme snahu udělat domácnost co nejvíce funkční. „Nábytek by měl být chytrý a měl by odpovídat potřebám rodiny a také dispozicím. Každý úložný prostor by měl mít využití, což je důležité zejména u menších bytů. K tomu je ovšem většinou potřeba součinnost interiérového designéra, který navrhne smysluplné řešení a dovede nechat vyrobit nábytek na zakázku. Nejčastěji tomu tak je u koupelen nebo u kuchyní,“ říká Anke.

Green factory

Pod pojmem green factory rozumíme spojení přírodních a průmyslových prvků. Tato kombinace oživí interiér a zaručí mu moderní útulnost. Prim hrají rostliny, zelená barva, vintage nábytek a teplé textilie, stejně tak průmyslově vypadající doplňky. Důležitými materiály je kov, ocel a beton. „Green factory je nekomplikovaný styl vybavení, který se zaměřuje na kontrasty mezi teplým a studeným a mezi hrubým a hladkým. Nejdůležitější barvy jsou ty v hnědých a zelených tónech, které vytváří klidnou a laskavou atmosféru. Pozor však na to, aby nakonec interiér nepůsobil moc tmavě a depresivně. Ne všude se green factory hodí,“ dodává Anke Glut.

Tmavé kontrasty

Tmavé kontrasty a ostré hrany vidíme nejčastěji právě u industriálních interiérů, kde ocel či litina harmonicky koexistují se surovými dřevěnými podlahami nebo s botanickou výzdobou. Kontrast může vyniknout i díky správně zvolené výmalbě nebo díky textiliím v podobě závěsů či různých dekorativních polštářů. „Když budeme chtít v interiéru dosáhnout kontrastu, musíme si dát pozor hlavně na uspořádání nábytku a na množství denního i umělého světla. Pokud hru s kontrastem přeženeme, jednoduše se může stát to, že bude interiér působit stísněně a pesimisticky. Je proto třeba dbát na to, abychom volili takové uspořádání nábytku, které místnosti opticky zvětší. Velkou výhodu v tomto mají byty a domy s velkými okny. Kontrast však lze změkčit i vhodně zvoleným osvětlením,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top