Úterý, 23. dubna , 2024

Pozor na smog

Teď z televize i rádia slyšíme, jak je Česká republika zavalena smogem. Pravdou je, že smogová situace nezalila úplně celou republiku, ale smogové nebezpečí hrozí jen v některých oblastech, jako je Moravskoslezský kraj a velké města, jako je Praha a Brno. Mnoho lidí se obává a neví, jak mohou se smogem bojovat.

Roušky nechte doktorům

Jednou z teorií, jak se chránit před nebezpečnými částečkami ze smogu je ochrana dýchacího ústrojí rouškou. Mnoho lidí se domnívá, že díky roušce nebudou částice vdechovat a o to je před nebezpečím smogu ochrání. Pravdou je, že rouška není takový zázrak, jak si lidé myslí, protože ve smogu jsou tak malé částečky, které dokážou rouškou projít, a je dokázáno, že tyto nejmenší jsou nejnebezpečnější. Naopak když dýcháte, tak po nějaké době pocítíte, jak je rouška vlhá a právě tohle vlhké prostředí je perfektní pro spoustu bakterií, takže rouška vás opravdu nezachrání a raději ji nechte lékařům.

Budeme regulovat

Další možnost, jak lze trochu omezit smogové nebezpečí, je regulace podniků. Jedná se o podniky, které mají prašnou výrobu. Tuto regulace je vyhlášena z vyšších míst a vždy se jedná jen o pár dní omezené výroby některých podniků. Takže se klidně může stát, že díky smogové situaci budete mít zkrácenou pracovní dobu.

Zůstaňte doma

Úplně nejlepší, co můžete udělat, abyste se vyhnuli vdechnutím nebezpečným částiček ze smogu, je zůstat doma, zejména co se týče malých dětí anebo starších osob, protože těmto skupinám hrozí větší nebezpečí. Samozřejmě, že někteří lidé nevydrží celý den být uzavřeni doma, potřebují jít například do obchodu a podobně. V případě, že je to opravdu nutné, tak klidně ven vyjít můžete, avšak je opravdu lepší být doma. Hlavně pokud máte nějaké koníčky či aktivity, které běžně děláte venku, tak byste je měli teď zrušit a počkat si až se smogová situace aspoň trochu zlepší. Stejně tak se doporučuje, abyste nevětrali a ani jiným způsobem nepřiváděli znečištěný vzduch do domu.

Když je to opravdu hodně

V případě, že už je smogová situace opravdu nebezpečná a vy víte, že vás to nějak ohrožuje, buďto se cítíte hůře anebo lékaři odhalilo nějakou nemoc, tak byste si měli koupit čistič vzduchu. Jedná se o přístroj, který vás může ochránit před smogovou situací. Pravdou je, že se jedná o poměrně drahý přístroj, který si nemůže dovolit každý, ale na druhou stranu jej opravdu nepotřebuje každý. Doporučuje se lidem, kde je opravdu smog alarmující a je zde smogová situace běžně nebezpečná, například takovým místem je Ostrava. A někteří lidé z této oblasti dostanou na přístroj dotace.

Smogová situace je nepříjemná a opravdu může být i nebezpečná, a proto je dobré dodržovat jistá pravidla, abyste se před smogem chránili.

Comments are closed.

Scroll To Top