Sobota, 20. dubna , 2024

Jak zařídit dětský pokoj?

Očekáváte příchod nového člena rodiny, chcete mu připravit vlastní pokoj, ale nevíte jak na to?  Zařizování dětského pokoje je přímo úměrné jeho věku a momentálním potřebám, proto záleží v jakém období se zrovna nachází.

Pokoj pro miminko

Postýlka je základ

Pokud se Vám v blízké době narodí miminko, určitě máte plnou hlavu starostí s tím, jak mu připravit pokojíček a čím ho vybavit. Úplně nejzákladnějším kusem nábytku je dětská postýlka, která by měla být vyrobená z kvalitního materiálu a naprosto bezpečná, protože v ní novorozenec tráví většinu svého času. Konstrukce postýlky by měla být pevná a stabilní a veškeré součástky z nezávadných nebo zdraví neohrožujících materiálů. Neměla by mít proto žádné ostré hrany ani výčnělky, o které by se mohlo dítě poranit, až bude později věci okolo sebe ochutnávat. Dřevo by mělo být hladké (například z bukového dřeva), u kterého nehrozí výskyt třísek. Jednotlivé příčky by měly být od sebe ve vzdálenosti od 4,5 do 7,5 centimetru, v tom případě nehrozí, aby jimi miminko prostrčilo hlavičku. Rošt by měl být polohovací, dvoj nebo třístupňový, protože až se miminko začne stavět a postýlka by měla stále stejnou polohu, mohlo by snadno přepadnout. Zároveň matrace by měla být kvalitní, z prodyšných materiálů a spíše tvrdší, jelikož dětská záda ještě nejsou natolik zpevněná a příliš měkký povrch matrace by mohl způsobit vážné problémy s páteří. Samozřejmostí je také snímatelný potah, který se dá prát.

Časté přebalování

Pokud se rozhodnete, že nechcete dítě přebalovat v postýlce a chcete tak šetřit záda jinak vystavovaná hlubokému předklánění do postýlky, na Vašem nákupním seznamu se ocitne jistě i přebalovací pult či komoda. Vybírejte pult z kvalitního dřeva nebo kovu natřeného nezávadným nátěrem, přičemž dodržujte předepsané normy pro rozměry pultu (pro dítě do jednoho roku je minimální délka 65 cm a šířka 38 cm, pro dítě do tří let je to pak 75 cm na délku a 55 cm na šířku). Nikdy však nenechávejte své dítě na přebalovacím pultu bez dozoru, přestože je opatřen bočnicemi. Většina komod má i šuplíky, kam schováte potřebné pomůcky pro přebalování jako jsou náhradní papírové plenky, vlhčené ubrousky nebo krém proti opruzeninám či náhradní oblečení. Nebudete tak muset od dítěte odbíhat a zabráníte tak zbytečným pádům a jiným úrazům.

Ostatní nezbytnosti

Zároveň i lampička pro noční kojení nebo přebalování s tlumeným světlem je vhodný doplněk pokoje. Není nic horšího než rozespalé miminko oslnit prudkým stropním světlem. Pokud chcete mít přehled o tom, co Vaše miminko právě provádí a zda mu něco nechybí, pořiďte si dnes už tradiční „chůvičku“, která Vás včas upozorní na pláč dítěte. Vyrábí se spousta druhů, od těch obyčejných, kdy slyšíte pouze miminko, přes ty, kdy můžete na miminko mluvit a uklidnit ho tak, že jste již na cestě za ním, až po ty s obrazovým snímačem. Pro malé miminko je největší zábavou pozorovat pro něj neznámé okolí. Nepotřebuje proto příliš hraček. Kolotoč nad postýlkou, měkká barevná knížka, gumové kousátko nebo chrastítko do ruky ho pro začátek naplno zabaví. Teprve později mu můžete pořídit více hraček. Před narozením dítěte můžete pokoj vymalovat pastelovými barvami a dovybavit pár kusy nezbytného nábytku na oblečení.

Comments are closed.

Scroll To Top