Neděle, 28. dubna , 2024

Podzimní chmury aneb Jak zahnat sezónní depresi?

Přichází podzim a s ním i pochmurné počasí, krátící se dny a teploty kolem nuly – to na náladě jednomu nepřidá. Pokud vás přepadává pocit beznaděje, úzkostné stavy a celkové vyčerpání, je možné, že trpíte takzvanou sezónní depresí

Ta se zpravidla objevuje s příchodem zimy, respektive podzimu, a doprovází ji podobné stavy jako klasickou klinickou depresi. Jak ale proti sezónní depresi účinně bojovat? V následujícím článku si představíme několik tipů, jak takové chmury účinně zahnat.

Nepodceňujte sílu procházek

Asi vás nepřekvapí, že jedním z prvních tipů je pohyb a pobyt venku. Kombinace těchto dvou prvků totiž zaručeně pozvedne náladu. Je sice snadné se během chmurného podzimu zavřít doma a nevystrčit paty z domu, ale vězte, že alespoň krátká procházka vaší psychice zázračně prospěje

Oblečte si teplý kabát, obujte pevné boty a vyrazte do přírody obdivovat zlátnoucí listí a přírodu ukládající se k zimnímu spánku. Nejenže vás pohyb napumpuje endorfiny, ale také zjistíte, že i procházka pod zataženým nebem má své kouzlo.

Trpíte na nedostatek světla?

Jedním z důvodů, proč na nás během zimních měsíců padají chmury, je nedostatek denního světla. Do práce chodíme před rozbřeskem a za tmy se vracíme domů. 

Na pořádnou nálož slunečních paprsků si budete muset počkat až do jara, avšak můžete si domů po vzoru severských národů vnést trochu jasu pomocí veselých plamenů svíček. Nejen, že vytváří příjemnou a útulnou atmosféru, ale pokud sáhnete po svíčkách vonných, náladu vám rázem zlepší aroma vanilky či skořice.

Nezapomínejte na doplňky stravy

Příčinou špatné nálady může být kupodivu i vitamínový deficit. Jedním z dalších vedlejších účinků krátkého dne je nedostatek vitamínu D, který může vést ke zhoršení zdraví jak fyzického, tak psychického. 

Stejně tak byste si měli hlídat příjem omega 3 mastných kyselin. Jsou nezbytné pro správné fungování nervové soustavy a jejich nedostatek tedy může vést k depresivním stavům. Doplníte je především konzumací tučných ryb či rybího tuku a nebo v kapslích, které si můžete objednat například tady.

Pokud vás v podzimním a zimním období trápí úzkostlivé myšlenky, vyzkoušejte například CBD olej, který má relaxační vliv na tělo i mysl. Také dokáže účinně bojovat s nespavostí, která úzkosti často doprovází.

Dalším pomocníkem v boji s podzimními smutky je například třezalka tečkovaná, která pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu, lidově nazývaného „hormon dobré nálady“. Pomoci vám může i zelený čaj, který dokáže zahnat letargii a ospalost, které podzimní období často doprovází.

Podzimní úklid vás vzpruží

Pokud vás trápí neustávající chmurné myšlenky, zkuste je na chvíli zahnat poctivým podzimním úklidem. Ve stavech podzimního smutku a beznaděje máme často tendenci úklid odkládat a raději za zachumlat pod deku s tabulkou čokolády. 

Když se však přimějete vstát z postele, nahlas si pustíte svou oblíbenou hudbu a začnete s úklidem, brzy zjistíte, že se vám náhle dýchá o něco lépe. Nejenže během soustředěné činnosti často zažíváme stav podobný meditaci, čili mindfulness, ale do upraveného bytu se nebudete stydět pozvat přátele, díky kterým se budete cítit mnohem lépe. 

Pozor na správnou diagnózu

Jestli podzimní chmury ne a ne odejít, může se stát, že se nejedná pouze o sezónní záležitost, ale klinickou depresi, které se procházkami ani svíčkami nezbavíte. Proto v případě, že se váš psychický stav nelepší, nepodceňujte návštěvu odborníka, který vám může dát správnou diagnózu a předepsat potřebné léky.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top