Středa, 4. října , 2023

Naštval vás současný dodavatel energií? Dejte mu vale!

Opravdu byste měli vědět, že nemusíte mít jednoho dodavatele energií na věky věků. Nevěřte, že je jeho změna doprovázena nepříjemnostmi v podobě zdlouhavé byrokracie, nebo dokonce výpadku elektřiny či plynu. Nenechte se uchlácholit tvrzením, že stejně nikdy na energiích neušetříte. Jde o vaše peníze. Jen vy o nich rozhodujete.

I zdražování energií může být snesitelné

Není úplně na místě myslet si, že změnou dodavatele se zcela vyhnete zdražení energií. Ceny plynu i ceny elektřiny rostou celoplošně. Dost pravděpodobně však můžete docílit výhodnějších podmínek. Takových, které neodrovnají váš rodinný rozpočet. Menší dodavatelé nabízí často levnější, nebo alespoň srovnatelné ceny energií. K tomu však přidávají to, co by sice mělo být, nicméně není obvyklé. Totiž lidský přístup a férové jednání bez maličkých písmenek pod čarou ve smlouvě.

Jak se vymanit ze spárů současného dodavatele?

Podívejte se do smlouvy, konkrétně na ujednání o výpovědní lhůtě. Je-li smlouva uzavřena na dobu určitou, počkejte na datum skončení platnosti. Možností je i ukončení smlouvy z důvodu vašeho nesouhlasu se změnami ve všeobecných podmínkách či v ceníku. To jsou situace, kdy můžete od stávajícího dodavatele utéct. Seznam dodavatelů majících licenci pro obchod s elektřinou a plynem najdete na webu Energetického regulačního úřadu.

Podle čeho se orientovat při výběru dodavatele?

Použijte internetové srovnávače. Jejich prostřednictvím rychle a snadno zjistíte, který dodavatel plynu a elektřiny nabízí nejlepší ceny. Chtějte ale znát i jeho konkrétní podmínky dodávky energií. Zjistěte si něco o jeho pověsti, spolehlivosti, přístupu ke klientům. Nezapomeňte si ověřit, zda se za nízkými cenami neskrývají skryté poplatky. Informujte se na proces přepisu dodavatele z hlediska administrativní zátěže i času. Korektní dodavatel elektřiny a plynu se nebojí zveřejnit přesné ceníky. Na https://www.epet.cz/elektrina/ a https://www.epet.cz/plyn/ je najdete. Navíc si hned můžete spočítat, kolik byste platili právě vy.

 

Comments are closed.

Scroll To Top