Úterý, 5. března , 2024

Kvalitní alkohol pro dámy, či pány?

Čas od času se najde příležitost k tomu pozvednout skleničku či panáka, aby se k něčemu připilo, většinou jde o důležité mezníky či situace v životě, které je třeba oslavit.

Co je kvalitním alkoholem?

Výběr destilátů je opravdu široký a každému chutná něco jiného, proto se každého také jeví kvalitní něco jiného, avšak ne vždy je to pravda. Kvalitní může být i víno, ale najde se i takové, které je nabízeno pro neznalce, jelikož odborníci by jim pohrdali. Právě proto mezi osvědčenou kvalitu můžeme řadit koňak anebo armaňak.

Co je to koňak?

Koňak je destilát, který je vyráběn z pálenky hroznů vinné révy. Aby se tento likér považoval za kvalitní, musí splňovat několik pevně daných pravidel. Hlavní pravidlo je, že půjde, bude pocházet z okolí města Cognac, které leží ve Francii. Odtud je odvozen i název. Dalším pravidlem je to, že musí být vypálen jen ze třech pevně daných odrůd a posledním zásadním pravidlem je to, aby se tento nápoj minimálně dva roky nechal uzrávat v dubových sudech.

Co je armaňak?

Armaňak je nejstarším vinným destilátem, který je velice podobný koňaku. Jedná se o alkoholický nápoj, který se připravuje pomocí postupné destilace vinné révy. A tak jako u předchozího destilátu, i zde jsou určena jistá pravidla. Jedním z nich je to, že nesmí obsahovat více alkoholu, než šedesát tři procent. A obdobně jde pouze o tři oblasti Gaskoňska, kde se speciální odrůda může pěstovat. Také se jedná a území Francie.

Koňak versus Armaňak

Jelikož jsou si tyto dva nápoje velice podobné, tak mají mnohé společného, jelikož v obou případech jde o pálenku z vinné révy, ale nejsou stejné. Jejich odlišnost se nejvíce projevuje v tom, jak jsou tyto destiláty zpracovány. Kromě toho se liší i v tom, jak se pijí a také mají svou odlišnost v chuti.

Jak chutná koňak?

Koňak má několik variant, které se odlišují právě chutí. Ale pravý ničím nedochucovaný destilát má své aroma. Mladší nápoj bude spíše ohnivý a jako chuť se vám může zdát poněkud ostrá, ale čím je koňak starší, tím je jeho chuť svázanější a jemnější. Ale samozřejmě, že tento alkoholický nápoj bývá často dochucován, například různými druhy kávy nebo pomerančovou marmeládou, často různým ovocem a podobně.

Zajímá vás chuť armaňaku?

Tak jako koňak i armagnac má několik variant. Ale tradiční chuť tohoto kvalitního likéru se přirovnává k chuti ovoce. A kromě ovoce bývá hodně cítit, hlavně u starších kousků, chuť dřeva, v kterém byl nápoj skladován. Mnohdy je také dochucován a to zejména oříšky anebo i přidáváním dalšího ovoce, aby byla chuť ještě výraznější.

Kde mohu tyto likéry zakoupit?

Jelikož jde o velice kvalitní destiláty, tak jejich cena je poměrně vysoká, ale není se čemu divit, když jejich zpracování a uskladňování je nákladné a hlavně dlouhodobé. Samozřejmě, že koňak či armaňak můžete najít v likérce, kde je prodej alkoholu všemožného druhu. Anebo můžete využít některých internetových obchodů.

Pro jakou příležitost se hodí

Jedná se o kvalitní a poněkud dražší likéry, takže pokud je někomu donesete jako dárek, tak určitě nikoho neurazíte. Oba likéry patří k dobrému jídlu anebo si je můžete dopřát s doutníkem. Hodí se k pánům, kteří si umí posoudit kvalitu, ale samozřejmě také dámám, které si umí vychutnávat jedinečnou chuť a aroma.

Vychutnejte si i vy kvalitu pálené vinné révy.

Comments are closed.

Scroll To Top