Pondělí, 22. dubna , 2024

Zdravá pleť? Poradíme vám, jak na ni!

Chcete mít krásnou a zdravou pleť? Rada číslo jedna by zřejmě měla znít: mějte se rády. Ne nadarmo se totiž říká, že tvář je zrcadlem naší duše. Svou troškou do mlýna ovšem přispěje i správný jídelníček v kombimnaci s kvalitními kosmetickými přípravky.

O pleti jako z alabastru touží snad každá z nás. O pleti, kterou známe z vyretušovaných fotografií na titulních stránkách módních časopisů. Za ní ale většinou stojí právě ta obyčejnými ženami zatracovaná retuš vzbuzující dojem, že pleť bez jediné chybičky je jakýmsi standardem. Není, milé dámy. Stejně jako neexistuje žena bez chybičky, těžko bychom našli pleť bez jediné chybičky. Můžeme se však k tomuto ideálu přiblížit. Zdravým životním stylem a správnou péčí.

Zdravý životní styl je základ

Začněme zdravým životním stylem, protože ten je skutečně základem. Pokud budete holdovat alkoholu, cigeretám a sluníčku, neprospějete tím nejenom svým játrům, ale i své kůži. A nezachrání ji ani ty nejdražší krémy a pleťové masky. Pleť bude našedlá, bez života a plná vrásek. Bude postrádat onu nezbytnou jiskru. A v případě nadměrného sluněníé budete mít i našlápnuto k rakovině kůže.

Pečujte o svou pleť zevnitř

Na stavu vaší pokožky stejně jako nehtů a vlasů se ovšem podílí i složení našeho jídelníčku. Kůže jako taková je například citlivé na nedostatek živin. Kožní buňky se neustále obnovují, k čemuž potřebují neustálý přísun výživných látek. Pokožka tak velmi citlivě reaguje na nedostatek proteinů, esenciálních mastných kyselin, vitamínu A, C, železa a zinku. Dopřáváte si jich v dostatečném množství?

Kůže vylučovacím orgánem

O kůži se však také říká, že je vylučovacím orgánem, jakousi třetí ledvinou. Ne nadarmo se mnohé alergické reakce na potraviny projevují právě na pokožce. Pokožka se například aktivně podílí na očistných procesech organismu. Některé toxiny, jež nám cirkulují v krvi, se vylučují právě kůží a stojí za vznikem například nevzhledných pupínků. Za nimi tak může stát třeba strava složená za nadměrného množství masa a masných výrobků.

Zdravá pleť a strava

Co tím vším chceme naznačit? Mimo jiné i to, že zdravá pleť jde ruku v ruce s vyváženou stravou. Pokud se třeba chcete zbavit akné, zařaďte do svého jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, celozrnné potraviny, sóju a vitamín E. Naopak omezte konzumaci cukrů, bílého pečiva, nasycených tuků, mléka, čokolády a soli. Proti suché pokožce pak můžete bojovat konzumací fazolí, mrkve, burských oříšků, manga, okurek a slunečnicových semínek.

Pečujte o svou pleť zvnějšku

Pak na řadu přichází péče o pleť zvnějšku. Uvědomte si, že make-upy, korektory a pudry nedokonalosti na pleti sice zakryjí, ale nezbaví vás jich. Toho docílíte kombinací výše zmíněného správného jídelníčku a správné kosmetické péče. V první řadě musíte vědět, s jakým typem pleti máte co do činění. Jinou péči vyžaduje pleť suchá, jinou mastná a smíšená.

Čištění a regenerace

Správná péče o pleť by se v podstatě mohla shrnout do pěti kroků: čištění, regenerace, hydratace, ochrana a výživa. Zdravá pleť je v první řadě čistá. Její očistu pečlivě provádějte dvakrát denně: ráno a večer, a to i pokud nepoužíváte make-up. Pojem regenerace značí opravu. Regenerace pleti pak obnáší omezení jejích nedokonalostí, ať již se jedná o akné, vrásky či hlubší póry. K tomuto účelu slouží pleťové a peelingové masky a séra.

Hydratace a ochrana

Nejenom prevencí předčasného stárnutí pleti je hydratace. Žiznivá pleť je totiž suchá a jakoby bez života. Křehká a podrážděná. Dopřejte jí proto hodně vody a kvalitní hydratační přípravky! Pleť je však třeba i chránit: v létě před škodlivými účinky slunečního záření a v zimě před mrazem. Opět vhodnějšími kosmetickými přípravky. Na nadcházející zimní měsíce se zásobte spíše přípravky na mastnější bázi.

Pleť jako ze žurnálu v kostce

Je to všechno jasné? Takže, žádný alkohol, cigarety, hodně ovoce a zeleniny, esenciálních mastných kyselin, celozrnných potravin, oříšků a semínek, k nim investujte do kvalitní kosmetiky a budete mít pleť jako ze žurnálu!

Comments are closed.

Scroll To Top