Čtvrtek, 22. února , 2024

Sluníčko je tady, tak ven s pejsky

Mnoho lidí má doma psa či jiného domácí zvířata. Mazlíček slouží k tomu, aby zaplnil prázdné místo a čas, tedy byl takovým přítelem člověka. Avšak i pes má jisté potřeby, mezi které patří i procházky. Ale pozor, na procházce na nás mohou čekat klíšťata či jiní paraziti.

Pezibear / Pixabay

Pozor parazit!

Psy napadá mnoho parazitů, ať už jde o blechy či klíšťata, ale také i jiné parazity. Právě klíště či blecha jsou paraziti, kteří jsou na povrchu těla psa a živí se jeho krví. Ale pes může mít parazita i uvnitř těla, většinou dochází k nakažení, když přijde do kontaktu s cizími výkaly. Avšak opravdu nejnebezpečnějším parazitem je právě klíště, protože přenáší spoustu nebezpečných nemocí. A problémem je, že nemusí uškodit jen zvířeti, ale klíště je nebezpečné i jeho páníčka.

Kdo hledá, ten najde

Pokud jdete s psem na procházku do lesa či na pole, tak je dobré hned, jak přijdete celého pejska prohlédnout, zda na sobě nemá klíště. Je důležité, abyste klíště odhalili co nejdříve, protože napáchá tak méně škody. Pravdou je, že někdy se to špatně hledá, zejména pokud máte živého či velmi tmavého pejska, na které jde parazit hůře vidět. Na tohle je lepší světlý pes, protože klíště jde lépe vidět. Nejčastější místa, kde se klíště vyskytuje na psím těle, jsou oblasti hlavy, uší, krk, bříško a vnitřní strana stehen. Avšak je lepší prohlédnout jej opravdu celého, abyste nic nepodcenili, protože klíště je opravdu nebezpečný parazit.

Chci svého pejska chránit

Samozřejmě, že existují prostředky, které našeho mazlíčka uchrání. Jedním z nich je pořízení speciálního obojku, který odrazuje parazity. Efektivita obojku se odhaduje na půl roku až osm měsíců, což je poměrně dlouho. Další možností, jak ochránit své pejsky před parazity jsou kapky, které se aplikují zvířeti za krk a stejně jako obojek by měly parazity odradit. Avšak tyto kapky fungují přibližně jen jeden měsíc, a tak je potřeba, abyste na to pamatovali a kapali je svému mazlíčkovi pravidelně. A dokonce existují i repelenty pro vaše mazlíčky, ale u nich je nižší účinnost. Takovou novinkou na trhu jsou tabletky, které dáte psovi do jídla a poté, co je sní, by měl být chráněn.

Které plemeno má více klíšťat?

Výběr plemena nemá žádný vliv na tom, zda bude na psu více či méně parazitů, protože napaden parazity může být každý pes. Každopádně jsou lovecká či myslivecká plemena, která jsou více vystaveni nakažení parazitů, protože jsou daleko více v prostředí, kde se klíště vyskytuje. Honí zvěř po polích, loukách a často jsou v lese, takže jejich prohlídka těla by měla být opravdu důsledná.

Klíště musí ven

V případě, že na těle psa naleznete parazita, tedy klíště, tak je opravdu nutné, abyste ho vytáhli ven, co nejdříve. Problém je, že s klíštětem je to nebezpečné, protože je důležité, aby v těle psa nezůstal ani kousek, tedy hlavně hlava klíštěte. Existují různé finty, jako je použití mýdla či speciální pinzety. Avšak pokud máte strach, raději navštivte veterináře, který klíště bezpečně odstraní.

Chraňte pejsky před parazity, a pokud je objevíte, rychle s nimi pryč. I pro psy to může být velmi nebezpečné.

Comments are closed.

Scroll To Top