Sobota, 13. dubna , 2024

Bio vajíčka jsou drahá, tak si je zajišťujeme sami

Poslední dobou je mnoho lidí, kteří kontrolují to, co jí, protože je mnoho potravin, které v sobě mají různé umělé látky a podobně. A pokud chceme žít opravdu zdravě, musíme konzumovat i zdravé věci, mezi které patří bio potraviny. Ovšem tyto potraviny jsou poměrně drahé, a tak se mnohdy vyplatí si je vypěstovat doma sám.

aschenputtel / Pixabay

Která slepice patří na moji zahrádku?

Každé zvíře má více plemen a slepice není výjimkou. I zde se potkáváme i mnoha druhy, avšak základní dělení se třídí dle toho, kolik která slepička snese vajíček a jaké barvy a také kolik z ní poté máte masa, protože všechny tyto informace jsou pro chovatele důležité. V případě, že máte zájem především o vajíčka, tak je lepší zvolit lehčí plemeno. Avšak na této slepičce si moc nepochutnáte, protože má opravdu malé množství masa. V případě, že chcete mít spíše dobrou pochoutku a nevadí vám, že slepice snáší méně vajíček, tak byste měli dát přednost těžkým plemenům. A nejlepší volbou je taková střední cesta, kdy se jedná o středně těžká plemena, která mají jak dostatek vajíček, tak i masa.

Slepička potřebuje přírodu

Nikdy se nepokoušejte chovat slepice, pokud máte dostatek plochy, protože slepice potřebuje výběh. Je velmi důležité, abyste jí poskytli dost pohybu a hlavně zeleně. Udává se, že na jednu slepici byste měli mít asi třicet metrů čtverečních výběhu, který bude opravdu travnatý, aby měla slepice na svém jídelníčku i trávu. Pravdou je, že kůry poměrně hodně hrabou, takže udržovat travnatou plochu je náročné, a tak někdy stačí, když jim trávu nesekáte z jiné části zahrady.

Slepice patří do kurníku

To, že slepice patří do kurníku, není úplně pravdivé, protože pokud budete chovat slepice a necháte je po celý den zavřené v malém prostoru bez zeleně, tak rozhodně nebudete mít dostatek a ani kvalitní vajíčka. Avšak na druhou stranu je kurník velmi důležitý, protože je to výborná ochrana před kunou či lasičkou, která vám může slepice odnést. Abyste se tomu vyhnuli, stačí je večer zavřít do kurníku, kde se lasičky a kuny nedostanou a můžete klidně spát. Je dobré, aby v kurníku bylo větrání, a hlavně zde nesmí chybět bidýlko, na kterém slepice hřadují. Kromě bidýlka, by v kurníku mělo být i umělé vajíčko, aby se slepice naučily snášet na dané místo. Je dobré, aby byl kurník po celý den otevřený a slepice mohly do něj volně chodit.

Slepice je všežravec

Je důležité si uvědomit, že to, co dáte své slepici, budete mít později sami na talíři, a tak pokud se rozhodnete chovat slepice, měli byste se postarat o to, aby měly kvalitní stravu, protože se to poté odráží nejen na jejich masu, ale také na vajíčku. Mnozí chovatelé slepicím dávají směs obilí a semínek, například kukuřice. A pokud budete pečovat o zahrádku a najdete v ní nějakou žížalu, rozhodně jí dejte svým slepičkám. A můžete jim klidně dát i různé listy salátů či nakrouhanou řepu a mrkev. Někteří slepice krmí i směsí, avšak ta není úplně zdravá. Podstatné je, aby slepice měla po celý den čistou vodu.

Slepice jsou výborným domácím malíčkem, protože nám dávají nejen vajíčka, ale i maso.

Comments are closed.

Scroll To Top