Úterý, 5. března , 2024

Pavel Smutný: Bez kultury by Česká republika zahynula

church-2138126_1280Známý advokát Pavel Smutný zastává názor, že kultura je pro Českou republiku životně důležitá. V roce 2009 společně s kolegou Jaromírem Císařem založil nadační fond Bohemian Heritage Fund a stal se průkopníkem českého kulturního mecenášství. Jeho aktivity velkou měrou přispěly k výstavbě nových svatovítských varhan v ceně 80 milionů korun.

Kardinál Dominik Duka společně se španělskou varhanářskou firmou Gergarda Grenzinga v dubnu tohoto roku podepsal smlouvu, která je prvním krokem k novým varhanám svatovítské katedrály. Nástroj v chrámu chybí již více než 90 let – doposud si tato honosná stavba musela vystačit s provizorním ozvučením.

Vybrat varhanářskou firmu nebylo jednoduché

Projekt v hodnotě 80 milionů korun pomohl zafinancovat Nadační fond Svatovítské varhany a podílela se na něm také Smutného nadace Bohemian Heritage Fund. Společenství svatovítské katedrály vzniklo v návaznosti na Jednotu pro dostavbu Chrámu sv. Víta, díky které byla dostavěna nová část katedrály. Varhany poprvé zaznějí v říjnu 2019.

Výběr firmy, která se realizace nových varhan ujme, nebyl snadný. Soutěže se zúčastnily světové špičky a všechny projekty odpovídaly zadání. Barcelonská firma Gerhard Grenzig S.A. však nabídla nejlepší poměr technické a umělecké hodnoty. Za pozornost stojí i bohaté reference – mezi více než 130 novými varhanami nechybí nástroje v hlavní španělské a bruselské katedrále.

Advokát, podnikatel a mecenáš

Skloubit náročnou advokátní praxi, působení v Česko-izraelské smíšené obchodní komunitě a dalších institucích není snadné. Tím spíš, když se Pavel Smutný podílí na rozvoji české kultury. Přední mecenáš a president Bohemian Heritage Fund podporuje také operní festival Smetanova Litomyšl a festival Lípa Musica. Za svůj dlouhodobý přínos obdržel ocenění od ministra kultury. O tom si můžete přečíst zde.

Comments are closed.

Scroll To Top