Středa, 24. dubna , 2024

Znáte původ nejznámějších vánočních koled?

Vánoční koledy zní v předvánočním období ze všech koutů a člověk má někdy pocit, že je toho už trošku moc. Pak ale nastane Štědrý večer a snad každý zatouží po tom, nějakou pěknou koledu slyšet nebo si ji dokonce zahrát a zazpívat. Víte ale, kde se vánoční koledy vlastně vzaly a proč je dodnes s oblibou zpíváme?

Co je koleda a kam až sahají její kořeny

Vůbec první koleda se objevila už ve 13. století a podle legendy se o to zasloužil svatý František z Assisi. V tehdejší podobě koledy ale spíše představovaly náboženskou píseň, která se během Vánoc zpívala v chrámech. V pozdější době pak byly koledy zpívány především dětmi, které obcházely okolní domy a zpívaly je svým sousedům. Do jejich domu tak přinesly štěstí a za to jim byla věnována malá odměna v podobě jídla nebo pití. Tento zvyk byl ovšem do dnešních dob zachován jen někde. Každý ale dnes zpíváme nebo posloucháme vánoční koledy, text a akordy některých totiž znají úplně všichni.

Mezinárodní koleda číslo jedna

V roce 1818 spatřila světlo světa dnes asi nejznámější a nejoblíbenější koleda na celém světě, Tichá noc. Zasloužili se o to varhaník Franz Xaver Gruber a kaplan Joseph Mohr. Když měli hudebníci skladbu hrát úplně poprvé, byly zrovna varhany v kostele pokažené, a tak zahráli vánoční koledy na kytaru. Tato verze ovšem lidem tolik po chuti nebyla, ovšem jakmile ji uslyšeli za řádného doprovodu varhan, zvedla se její popularita. A to natolik, že dnes se zpívá ve více než dvou stovkách národů a byla přeložena do tří set různých jazyků.

Kdo by neznal Rolničky

Zatímco Tichou noc známe jako pomalou píseň s vážnějším textem, akordy Rolničky jsou mnohem rytmičtější a veselejší. Možná i proto ji také milují lidé na celém světě. Koleda byla složena už v roce 1850, ale do světa se nakonec dostala až o sedm let později. Jejím autorem je James Lord Pierpont a zpívá se a hraje po celém světě. Nejde jen o typicky vánoční skladbu, mnohdy se zpívá také na svátek Díkůvzdání, což je americký svátek, kterým se oslavuje úroda.

Kterou vánoční koledu si letos zazpíváte vy?

 

Comments are closed.

Scroll To Top