Pondělí, 22. dubna , 2024

Jak vybrat sídlo společnosti – podle čeho vybírat virtuální sídlo?

2hmhvk9

Zajímá vás, co je to virtuální kancelář, nebo jak vybrat sídlo společnosti? Pak jste tu správně. Dočtete se tu, podle čeho vybírat virtuální sídlo i kancelář, jaké zákonné náležitosti musí splňovat a jaké služby byste určitě měli vyžadovat.

Jak vybrat sídlo společnosti – co je virtuální sídlo a jaké výhody přináší?

Pod pojmem virtuální sídlo se skrývá služba, kdy je zákazníkovi pronajímána adresa za účelem jejího zápisu do obchodního rejstříku.

Pojem virtuální může v někom mylně evokovat, že se jedná o něco zdánlivého, neskutečného či fiktivního. To je samozřejmě omyl. Na tomto není nic nereálného ani nezákonného (za splnění předepsaných náležitostí samozřejmě).

Co je však mnohem méně morální, než virtuální sídla je zneužívání tzv. daňových rájů. Co to je daňový ráj i jak na tom jsou firmy, které v nich mají svá sídla, si můžete přečíst ve článku zde.

Jak to fungovalo dříve?

Před rokem 2000 zákon umožňoval zapsat takřka jakoukoliv adresu jako sídlo firmy. Někteří tak začali pronajímat adresy, kde se nacházela pouze poštovní schránka.

Takový postup je zjevně značně neseriózní a v dnešní době už i protizákonný.

Jak to udělat, aby vše bylo v souladu se zákonem?

Jak to tedy udělat, když chcete kancelář na lukrativní adrese v centru města, s dobrou dopravní dostupností, za pár stovek měsíčně?

Nehledě na to, zda si virtuální sídlo zařídíte sami nebo využijete služeb profesionální firmy, musí být splněny tyto náležitosti:

· Musí se nacházet na existující adrese

· Je potřeba vlastnit tzv. právní důvod k užívání nemovitosti (tj. např. kupní smlouva nebo smlouva o nájmu)

· Každá firma musí mít právě jedno sídlo

· Musí být označeno názvem a identifikačním číslem společnosti

· Musí být zajištěno přebírání a přeposílání písemností posílaných na tuto adresu

· Musí být umožněn kontakt s veřejností i státními úřady

Mějte se tedy na pozoru a pohlídejte si, aby firma poskytující danou adresu, splnila všechny tyto zákonem stanovené podmínky.

Proč to tedy podstupovat?

Virtuální sídlo vám, jak již bylo nakousnuto výše, přináší řadu významných výhod. Tady je 5 nejdůležitějších z nich:

· Máte stálou adresu sídla. To znamená, že nezáleží na tom, odkud firmu skutečně řídíte, kde máte provozovny, kanceláře aj. Zároveň při stěhování provozovny zůstáváte pod působností stejných úřadů a nemusíte tak nic měnit.

· Můžete získat reprezentativní adresu sídla – tyto služby jsou vesměs koncentrovány ve velkých městech (v ČR zejména Praha a Brno). To může být významné především v mezinárodním styku.

· Snadná dostupnost pro doručovatele pošty, zákazníky i úřady

· Nízké náklady – zejména v porovnání s klasickým pronájmem kanceláře

· Stálost vašeho sídla může na vaše obchodní klienty působit dojmem stability

Jaké služby byste měli považovat za standard a za jaké se vyplatí si připlatit?

Cena není jediné kritérium. Když byste si kupovali notebook, cena taky nebude jediným parametrem, no ne? Existují služby, které budete nezbytně potřebovat pro plynulý chod vašeho podniku.

Jako standard vyžadujte:

· Bezproblémové přebírání pošty (možnost upozornění na příchozí poštu, její rychlé přeposílání, možnost si ji ihned sám vyzvednout…) kvůli odvolacích lhůt či termínů, které vám běží od chvíle doručení

· Označení, že se jedná o sídlo vaší firmy

· V pracovní době zde musí být vždy někdo k zastihnutí, kdo je připraven převzít a předat poštu i vzkazy

· Reprezentativní místnost, kterou budete moct využívat

Za tento standard byste určitě neměli platit více než 1000 korun v Brně ani v Praze. Počítejte však s cenou vyšší než 500 Kč měsíčně.

Při sjednávání sídla se ujistěte, zda si můžete poštu v běžnou pracovní dobu vyzvednout sami. Tuto skutečnost nepodceňujte a raději si pár korun měsíčně připlaťte.

Jako možnosti za příplatek se často nabízí:

· Reprezentativní prostory s množstvím hostesek

· Soukromá kancelář

· Garance maximálního počtu sídlících firem

Nyní jste již obeznámení s tím, co je to virtuální sídlo a jaké má výhody i nevýhody. Jak jste se tedy rozhodli? Je tato možnost pro vás, nebo zvolíte jinou cestu? Pokud jste si vybrali možnost reálné kanceláře, zkuste se inspirovat těmito profesionálně navrženými kancelářemi zde.

Neváhejte a napište nám do komentáře, jakou možnost jste si vybrali a proč.

Comments are closed.

Scroll To Top