Pondělí, 22. dubna , 2024

Pití zeleného čaje a jeho vliv na zdraví

Pití zeleného čaje je ideální chvilka k relaxaci, či zdravější náhrada pití kávy.

Osobně jsem velkým milovníkem zeleného čaje a svou návštěvu vždy ráda pohostím velkým výběrem kvalitních sypaných čajů. Ano pokud mluvíme o zeleném čaji, nemyslím ten pytlíkový ze supermarketu, který je směskou nekvalitních čajových lístků a různých chemických přísad, aby měl čaj alespoň nějakou chuť. Ale mám na mysli kvalitní sypaný čaj z čajovny. Ačkoliv se na našem území setkáme zejména s čajem černým, ten jediný, původní a pravý je jenom jeden a to čaj zelený. Jako jediný ze všech druhů čajů neprochází oxidací a pochází buď většinou z Číny, nebo Indie. Největší oblibu si získal v Asii a v dnešní době i v Evropě.

Simon / Pixabay

Zelený čaj patří v dnešní době k nejznámějším potravním doplňkům na světě. Pomáhá při spalování tuků, snižuje cholesterol, zabraňuje nádorovému bujení a reguluje hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě má blahodárný účinek na mozek, kde zabraňuje odumírání mozkových buněk. Pití čaje zlepšuje náladu a z části se může podílet na prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Pro hrubou představu o pravém zeleném čaji jsem uvedla několik příkladů

Zelené čaje z Číny

Lung Ching “Dračí studna“

Zelený čaj se zploštělým listem, mírně aromatický, povzbuzující čaj. Jde o klasický zelený čaj opředený legendou. Podle ní zastihlo horskou oblast okolo roku 250 velké sucho, které většinu úrody zničilo. Zoufalí vesničané se rozhodli požádat o pomoc draka, který žil nedaleko vesnice ve studni. Ten jejich prosby vyslyšel a začalo pršet. Oblast se stala velmi úrodnou a vesničané na jeho počest pojmenovali místní čaj, Dračí studna. Čajové zahrady fungují dodnes a čaj se sklízí tradičními postupy, které si rodiny zahrad uchovávají jako tajemství.

Čaj je vhodný po konzumaci těžkých jídel, jelikož napomáhá zažívání. Zbystřuje mysl, zahání únavu a na rozdíl od kávy neokyseluje žaludek.

Chun Mee „Vzácné obočí“ 

Jedná se o listový zelený čaj z provincie Chun Mee v Číně. Lístky šedozelené barvy jsou ručně zpracované do malých obloučků připomínající ženské obočí. Nálev má sytě žlutou barvu a švestkovou vůni.

Čaj je vhodný ke každodennímu osvěžení a má lehce trpkou chuť, která vám zajistí svěží dech. Napomáhá ke zmírnění bolesti a prevenci proti aftám. Skvěle se hodí k popíjení u rybích pokrmů, sýrům a grilovanému masu.

Zelené čaje aromatizované

Tuareg – zelený mátový čaj

Saharský čaj není jen specialitou Tuaregů, ale jde o nápoj rozšířený po celé Sahaře a jejími okraji. Je symbolem pohostinnosti, úcty a přátelství. V čaji je obsažená marocká máta a silný zelený čaj Gunpowder. Má tmavě žlutý nálev a jemné kouřové aroma snoubící se s vůní máty. Je výborný i pro přípravu ledového čaje.

Kvůli vysokému obsahu teinu je vysoce osvěžující a stimuluje nervovou soustavu. Obsahuje minerální látky, antioxidanty a vitamíny. Díky mátě obsažené v čaji pomáhá trávení a uvolňuje křeče v břiše. Aroma napomáhá ke zmírnění bolesti hlavy. Tento čaj si mnoho lidí zamiluje už po prvním otevření sáčku, kdy vás ovane příjemné aroma a ještě více vás potěší jeho svěží mátová chuť.

 

Věra Rynešová

Comments are closed.

Scroll To Top