Středa, 24. dubna , 2024

Zpomalte stárnutí jídlem

Věřte tomu nebo ne, ale na světě existují místa, kde se lidé bez problémů dožívají sta a více let. A co za to může? Budete se divit, ale nejsou to geny – ty se podílí na dlouhověkosti jen z jedné desetiny. Plných devadesát procent totiž ovlivňuje způsob života a stravovací návyky. Ostatně to, že zdravá strava zpomaluje stárnutí, je už dlouhou dobu všeobecně známo. Co tedy jíst, abyste s vnoučaty a pravnoučaty prožili více radostí i starostí?

Kvalita potravin na prvním místě

Především je třeba si dopřát velmi kvalitní a čerstvé potraviny. Samozřejmostí by měl být dostatek ovoce a zeleniny, chybět nesmí ani ryby. Na stole byste je měli mít alespoň třikrát týdně. Ideálně ty tučné, které jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny, jako je losos, tuňák, sardinky či makrela. Hodí se klidně i rybí konzervy. Naopak omezte konzumaci masa a uzenin, jen výjimečně si dopřejte kvalitní kousek, například v podobě šunky.

Doslova zázrakem je pak olivový olej, dopustit na něj nedají hlavně Italové, kteří ho přidávají prakticky do všech pokrmů a dobře vědí proč. Olivový olej totiž působí preventivně před kardiovaskulárními a nádorovými nemocemi, obsahuje totiž spoustu vitamínů a má také výrazné antioxidační účinky. Nahrazujte jím sádlo, margaríny a další tuky.

Roli hraje i životní styl

Chcete-li se dožít vysokého věku, pak byste měli zapomenout na smažená, tučná a kalorická jídla, ta totiž zvyšují riziko infarktu, mozkové mrtvice i rakoviny. A vyvarujte se také slaných pokrmů. K dochucování používejte místo soli raději bylinky – mátu, oregano, rozmarýn, tymián či jalovec. Hojně využívejte pesta, která jsou základem každé italské kuchyně. Jedním z nejrozšířenějších je bazalkové pesto, které je velmi aromatické a vašim pokrmům dodá nezaměnitelnou chuť.

Roli hraje nejen to, co jíte, ale také jak jíte. Jídlo si vychutnávejte, stravujte se v klidu, bez sledování televize či sezení u počítače. Zkuste se opět inspirovat Itálií, pro její obyvatele je jídlo skutečným požitkem a stolování takovou malou slavností, při které se schází celá rodina. Na jejich stole nechybí ani sklenička kvalitního bílého či červeného vína, které podpoří nejen trávení, ale také krevní oběh a tvorbu antioxidantů. Ty pomáhají blokovat volné radikály, které se podílejí na stárnutí našeho organismu a stojí také za vznikem řady onemocnění.

Za své si vezměte také italský životní styl – Italové se řídí heslem „dolce vita“, tedy sladký život. Přestaňte se stresovat, zaujměte pozitivní přístup a nebojte se zavést ani malou odpolední siestu. Prospějete tak jak svému zdraví, tak především sami sobě.

Comments are closed.

Scroll To Top