Pátek, 9. června , 2023

Vztahy mezi kolegy aneb Jak vztahy ovlivní naši práci

Existuje jen málo lidí, kteří by pracovali sami. Většina z nás pracuje v různých firmách, kde místo nich pracuje ještě mnoho dalších lidí. Běžně se stává, že tito lidé mají společně směny a tak se setkávají téměř denně několik hodin, takže se mezi kolegy budují různé vztahy.

Jaké mohou být vztahy mezi kolegy a jaký vliv to mám na práci

Jsou jistá pracoviště, kde panuje dobrá nálada, protože kolegové jsou na sebe přátelští, mají se rádi a snaží se společně vycházet, i když nemají vždy výbornou náladu. Pravdou je, že takových míst bývá opravdu jen málo. Bohužel daleko běžnější je, že kolegové jsou i rivalové. Ne vždy si sednou všechny povahy vzájemně, a pokud máte několik hodin denně strávit s člověkem, který vám vyloženě leze na nervy, tak je to poměrně složité. Navíc se vždy najde někdo, kdo by chtěl kariérní růst či větší plat a snaží se nad ostatní povyšovat a podobně. Existuje mnoho typů lidí a někdy je těžké vzájemně se chápat.

To, jaké máte vztahy na pracovišti, se výrazně projevuje také ve vaší práci. Pokud vládne dobrá nálada a přátelskost, tak se do práce často těšíte, že si zase popovídáte s vámi oblíbenými lidmi, zažijete trochu smíchu, ale co je hlavní, tak práce daleko rychleji utíká. Avšak pokud máte v práci nějaké napětí, pak je to problém, lidé tam chodí jen s donucením, berou to jako povinnost a pak stopují každou minutu, která zbývá dokonce. Pokud na vašem pracovišti vznikají i různé hádky, tak se může stát, že budete dělat různé chyby a podobně.

Jak vztahy na pracovišti vylepšit?

Vylepšení vztahů hodně záleží na tom, nakolik jsou vztahy narušeny. Někdy je velice obtížné něco dávat dohromady, už jen proto, že k udobření musí mít zájem obě strany. Lidé si jen musí uvědomit, že každý má nějaké chyby a že bychom se měli vzájemně respektovat a mít trpělivost se svým okolím.

Pravdou je, že mnozí jako správnou variantu vidí změnu pracovního místa. Možná to pro někoho je lepší, obzvláště pak pro citově slabší lidé, kteří si špatné vztahy více berou k tělu, avšak většinou to bývá tak, že útěk žádný problém nevyřeší, protože když se to stane několikrát za sebou, pak budou mít další potencionální zaměstnavatelé podezření, že tím problémovým článkem jste právě vy.

Nálada na pracovišti je různorodá, někteří si udržují dobrou náladu, někde to naopak trochu drhne. Ale pamatujte, že náladu v práci si vytváříme sami a pokud si jí vytvoříme krásnou, tak i neoblíbená práce bude krásná.

Comments are closed.

Scroll To Top