Úterý, 5. března , 2024

Už jste slyšela o nové technice scrapbooking?

Je to něco mezi deníkem a fotoalbem. Díky barevným papírům, ozdobám, samolepkám, rámečkům a jiným metodám zdobení si vytvoříte krásné a jedinečné fotoalbum, plné vašich vzpomínek a hlavně doplněný o texty, lístky z kina a další vzpomínky.

Soorelis / Pixabay

Jeden z největších fenoménu ve světě hobby technik uchvátil snad všechny tvořivé lidi na světě. Tato nová tvůrčí technika pochází z USA, ovšem počátky sahají až do 15. století staré Anglie. Své dík má za tuto metodu Marielen Christensen, která v roce 1980 zveřejnila v USA své rodinné paměti v padesáti svazcích v kroužkové vazbě. Tím se zpustil obrovský zájem o tuto tvůrčí metodu. Později Marielen se svým manželem založila obchod, který se zabýval prodejem materiálu na Scrapbooking. V USA je tato metoda velice známá, u nás se tak ještě nerozmohla, dokonce je zde málo kamenných obchodů, kde byste materiál na tvoření koupila, ovšem internet je plný e-shopů, kde můžete kreativní výrobky nakoupit.

Slovo scrapbook pochází ze dvou anglických slov. „Scrap“ neboli výstřižek a „book“ neboli kniha. Díky této metodě si můžete vytvořit krásné a jedinečné fotoalbum, přání k narozeninám, notesy, deníky, diáře, a další ohromné věci, které oslní vaše přátele jako netradiční a originální dárek.

Co se zde používá za materiál?

Základem je barevný nebo vzorovaný papír. Dá se koupit v jakýchkoliv barevných provedeních. Dnes už je na trhu široká škála vzorových a potištěných papírů, které krásně a tematicky doplní vaše fotoalba. Na ozdobu se používají kytičky, mašličky, stuhy, kousky látky, korálky, peříčka, výseky, razítka, flitry, fixy, filcové výseky, kovové ozdoby, knoflíky, kamínky, samolepky, svorky a další dekorace, které můžete nalézt také ve svém bytě. Vše co se vám líbí a tematicky doplňuje vaši fotografii, se dá použít. Proto je dobré si pořídit na takový materiál papírovou krabici nebo nějaký jiný úložný box a vše tam skladovat.

Alba na vaše výtvory

Dají se sehnat speciální alba na vaše vytvořené stránky, ale můžete použít také klasické euro složky a šanon. Ceny alb se pohybují od 30 Kč za malá mini alba až po velká alba za 800 Kč. Na trhu jsou buď alba s kapsami. Do kterých vytvořenou stránku přímo vkládáte anebo alba bez kapes, kde na jednotlivé stránky přímo lepí váš výtvor.

Na výběr jsou také předem sladěné sady, které obsahují album, barevné papíry a ladící dekorace. Sady jsou v dostání v různých tématech, jako jsou narozeniny, vintage, láska atd.

Kurzy scrapbookingu

Na internetu si můžete vyhledat nejbližší kurzy, kde vás tuhle metodu naučí. Poradí vám různé techniky jako je třeba embosování. A ukáží vám různé postupy, jak kombinovat zvolený materiál nebo jak rozvrhnout fotografie na stránku.

Literatura

K dostání jsou jak časopisy, tak i knihy, které se tímto tématem zabývají. Jsou plné ukázek a inspirací včetně postupů, takže to zvládne každý, kdo rád tvoří nebo s tím chce začít.

E-shopy zaměřené na scrapbooking:

http://scrapbook.cz/

http://www.scrap-art.cz/

http://www.hurapapir.cz/

http://www.scrap-eshop.cz/

http://www.davona.cz/scrapbooking-a-papir/c-1118/#pn=name&sort=&m=&page=1

http://www.art-creative.cz/scrapbook-c-1538.html

Náš tip: Nechte děti, ať si vyrobí své vlastnoručně dělané dekorace. Pořiďte jim sadu malování podle čísel a uvidíte, jaká krásná dílka vytvoří.

Comments are closed.

Scroll To Top