Úterý, 5. března , 2024

Top 5 potravin, které byste měli jíst, než otěhotníte

Autor obrázku: Anthony Easton

Připravte řádně své tělo na těhotenství!

Vy a váš partner jste mluvili již o tom, že byste spolu chtěli mít dítě, ale ještě se to nestalo. Pokud plánujete otěhotnět během příštích několika měsíců nebo roku, je důležité, abyste si naplánovali a připravili se tak na dlouhou trať těhotenství.

Chcete-li se dozvědět více o jednoduchých vylepšeních, které můžete udělat u svého jídelníčku a zvýšit tak vaši plodnost a připravit své tělo na dítě, zde je 5 potravinových složek, které byste se měli snažit konzumovat více než obvykle a připravit tak své tělo na následující měsíce.

Kyselina listová

Pokud plánujete otěhotnění kdykoliv v příštím roce, měli byste zajistit, aby vaše strava byla bohatá na kyselinu listovou. Můžete si vzít doplněk stravy, prenatální vitamíny a zvýšit tak příjem kyseliny listové bohatých, jako opevněná celá zrna, obohacené cereálie, zelenina a citrusové plody. Ty by měly být do 400-600 mg kyseliny listové denně před těhotenstvím a asi 800 mg v průběhu těhotenství k zajištění zdravějšího těhotenství a minimalizovaní tak rizik vrozených vad.

Vysoce kvalitní bílkoviny

Autor obrázku: Angelo DeSantis

Jedna studie provedená na páru, který měl problémy s plodností, zjistili, že vyšší protein, nižší carb dieta pomohla zvýšit těhotné cévy. Jíst stravu ve výši 25% nebo více proteinů a 40% nebo méně sacharidů zlepšuje kvalitu vajíček a zdvojnásobuje těhotenský index u pacientů IVF, na rozdíl od těch, s vyšším carb a nižším obsahem proteinů.

Vysoce kvalitní bílkovina ve stravě je důležitá pro plodnost. Ujistěte se, že máte dostatečný příjem proteinů, které mají všechny esenciální aminokyseliny. Jako například vejce a vaječné bílky jsou výborným zdrojem, stejně jako bílé maso z drůbeže a ryb, zejména těch, bohaté na omega- 3 mastných kyselin, jako je losos.

Pokud jste vegetarián, fazole a luštěniny jsou zdravým zdrojem bílkovin. Jsou bohaté na železo. Konzumovat můžete také sójové výrobky. Doporučuje se držet celých sójových výrobků před zpracovanými, neboť zpracovaná verze má tendenci mít vyšší obsah sodíku, což pro vás není celkové zdravé.

Omega – 3 mastné kyseliny

Když jste těhotná, omega – 3 mastné kyseliny jsou skvělé pro rozvoj mozku dítěte. Je také velmi dobré ho mít ve svém jídelníčku i teď, protože vaše tělo potřebuje zdravé tuky, aby hormony mohli fungovat správně a vy mohly v nadcházejících měsících otěhotnět. Přidat si omega – 3 mastných kyselin do stravy můžete každý den konzumováním Chia semene, lněného semínka, nebo se konzumovat rybí stravu alespoň jednou týdně.

Cílem je 1000-2000 mg denně omega – 3 mastných kyselin, což je 2 až 3 gramů ryb, 2 lžíce vlašských ořechů, nebo 2 lžíce lněných semínek nebo Chia semene. Lněná semínka a Chia semínka jsou skvělé v koktejlech, jogurtu, na salát nebo smíchané s celozrnnými cereáliemi, sušené ovoce a lněné semínko. Můžete také vařit olej z lněného semínka nebo Chia olej ze semínek nebo si je jen tak posypat na salát.

Nízký obsah tuku a plnotučné mléčné výrobky

Autor obrázku: hobvias sudoneighm

Mléčné výrobky jsou základy pro přípravu vašeho těla na těhotenství, protože dostáváte vápník a bílkoviny. Chcete-li zvýšit své šance na otěhotnění, možná to bude chtít změnit odtučněné mléko za plnotučné. Jedna studie zjistila, že ženy konzumující porci plnotučného mléka každý den, mají snížené šance na neplodnost, podle článku v New York Times.

Někteří odborníci tvrdí, že bychom neměli všechny naše mléčné výrobky vyměnit za plnotučné, ale třeba střídat a některé by mohli být s nízkým obsahem tuku nebo polotučné jednou za čas. Snažte se dostat trochu tuku z mléka a mléčných výrobků a pomoci tak svému tělu připravit se na dítě.

Ovoce a zelenina

Pokud již teď flákáte vaši stravu a nedopřáváte si dostatečné množství ovoce a zeleniny ve stravě, zkuste se to změnit a přidávat je do jídla a občerstvení, jak je to jen možné. Je to velmi dobrý zvyk, který vás na dítě spolehlivě připraví. Má to i další výhodu a to tu, že jakmile otěhotníte, budete chtít jíst více ovoce a zeleniny každý den. Ovoce a zelenina poskytuje celou řadu základních živin a antioxidantů a pomáhá snížit zánět v těle.

Celkově lze říct, teď je skvělý čas podívat se na svůj jídelníček jako celek. Pokud budete jíst hodně nezdravého jídla, rafinovaných obilovin a sladkostí, víme, že tyto potraviny nemají nutriční přínos a mohlo by to bolet vaše tělo, protože může vést ke špičkám cukru v krvi a zvýšit tak záněty v těle.

Pokud máte nadváhu, hubnutí může zvýšit vaši plodnost, ale nesnažte se přijít o více než čtvrt kila za týden. Drastické snížení kalorií nebo cvičení příliš naruší vaši schopnost otěhotnět a nepomůže vašemu tělu podpořit další život.

Chcete si být zkrátka jistí, že je vaše tělo zdravé, jak nejvíce je to jenom možné, abyste tak mohla čistá přejít do fáze těhotenství a zajistit tak sobě i vašemu miminku zdraví.

Comments are closed.

Scroll To Top