Sobota, 20. dubna , 2024

Seznamte se s FIMO hmotou

Fimo je polymerová modelovací hmota pro rozmanité tvoření, která se následně vypálí v klasické troubě. Peče se při 100ºC – 160ºC asi půl hodiny, vždy je potřeba pořádně prostudovat návod na obalu.

Po vypálení můžete hotové výrobky ještě dále upravovat – zabrousit, přelakovat nebo vyvrtat dírku do korálku či šperku. Fimo hmota se skládá z polyvinylchloridu, gelů, pryskyřic, změkčovadel a barviv.

Je dostupná ve třech variantách – Soft, která je měkčí a lépe se s ní pracuje, potom Classic a Effect (k dostání v pěti různých druzích – průsvitná, třpytivá, metalízová, fosforescenční a se vzhledem představující kámen). Jednotlivé varianty hmoty se dají různě kombinovat a jsou k dostání vždy ve 24 odstínech ve dvou velikostech – 56g a 350g, přičemž menší balení pořídíte okolo 55,-Kč a za velké balení zaplatíte necelých 300,-Kč.

Fimo skladujte dobře zabalenou na tmavém místě – na vzduchu by vyschla a ztvrdla! Hmotu a ostatní pomůcky pro vyrábění nebo komponenty seženete v papírnictví, případně obchodě s materiálem pro tvoření.

Co všechno se dá z Fima vyrobit?

V první řadě samozřejmě originální šperky, ozdoby na brýle, korálky, postavičky, ale i ozdobné rámečky, záložky, kancelářské sponky nebo vtipné příbory. Fantazii se meze nekladou a u této modelovací hmoty to platí dvojnásob! Velmi oblíbené a nápadité jsou šperky s motivem jídla.

Je libo náušnice s chlebíčkem nebo prstýnek s koblížkem? Práce je náročnější na manuální zručnost a trpělivost, ale nevšední a nevídaný výsledek stojí za to!

Základní techniky

Jednou ze základních technik je tzv. Millefiori, což v překladu znamená „tisíce květin“. V praxi jde o výrobu válečků, která je inspirovaná starou římskou metodou na dekorování skla, která se v 19. století využívala i pro zdobení korálků. Tato technika vyžaduje především trpělivost.

Z tenkých různobarevných plátků Fima (často se na jejich přípravu využívá klasický strojek na nudle) se tvaruje váleček, který se spojuje s dalším a lze tak vytvořit tvar květiny nebo jiné motivy.

Poté se váleček krájí na drobné kousky, se kterými se dále tvoří.

Mramorování je vcelku jednoduchá technika, která nabízí několik variant. Jde v podstatě o smíchání několika barev hnětením,  se kterými se dále pracuje a tvoří. Začátečníci mohou vyzkoušet spirálky nebo proužky, kdy se pláty hmoty vrství nebo stáčí do sebe. Technikou „býčí oko“ vznikne váleček z plátů s plynulými přechody mezi barvami.

Mokune Game je technika imitující dřevo, která pochází z japonského zdobení kovu. Váleček stlačený do trojbokého hranolu se dá skládat do kaleidoskopu, kdy vznikají velmi zajímavé tvary a motivy.

Další metodou, se kterou lze pracovat je textura. Do Fimo hmoty můžete obtisknout prakticky cokoliv (např. krajku, ..). Povrch výrobku můžete zdobit i speciálními pudry nebo laky. Firma Fimo ve svém sortimentu nabízí stříbrný, zlatý a bronzový pudr a lak s efektem např. porcelánu nebo patiny.

Technikou, která se nazývá transfer, můžete hmotu zdobit obrázky (vytištěnými nebo vystřiženými z časopisu). Tato metoda vyžaduje trochu cviku, ale brzy i ji budete zvládat velice snadno. Počáteční investice jsou možná vysoké díky potřebě více barevných odstínů, ale vyrábění z Fima Vás natolik nadchne, že budete kupovat barvy další.

Comments are closed.

Scroll To Top