Úterý, 23. dubna , 2024

Pozor pálí! Jak na popáleniny?

Už od malička se učíme, že nemáme sahat na nic, co pálí, protože popáleniny jsou opravdu nebezpečné. Ovšem i tak se čas od času stane, že se někdy popálíte, ať už při pití horkého čaje, žehlení, nebo třeba zatápění v krbu. V případě, že je to jen trochu, tak to není problém, ale co když je popálenina větší?

Frajjdejj / Pixabay

Na popáleniny použijte studenou vodu

Každá žena, která doma plně využívá kuchyň, se určitě někdy spálila. Pravdou je, že většina kuchyňských popálenin jsou jen maličké spáleniny, které nevyžadují lékaře. Každopádně ani tyto spáleniny nejsou nic příjemného, nejlepší je pustit na ně opravdu studenou vodu alespoň na deset minut, abychom předcházeli otokům. Někteří lidé chtějí rychlý efekt a začnou vytahovat led, ovšem led není vhodná volba, protože díky použití ledu může dojít k poškození kůže. Ovšem i v kuchyni se může stát, že se vám například převrhne hrnec s horkou vodou, a pak už je nutné volat lékaře.

Kdy mám volat lékaře?

Někdy je těžké odhadnout nakolik je popálenina vážná. A proto existuje pár pravidel. Za prvé volat lékaře k popálenině musíte vždy, když se jedná o dítě. Děti mají jemnou pokožku a jakákoliv spálenina může být nebezpečná, a proto to vyžaduje lékařskou pomoc. Další situace, kdy je nutno zavolat odborníky je, když je popálenina větší než dvě dlaně osoby, která je popálena anebo má na těle více popálenin. Lékař se také volá k těm, kteří mají popáleniny na nebzučných místech, mezi které patří ruce, chodidla, obličej a genitálie. Nemusíme ani zmiňovat, že pokud se jedná o hloubkové popáleniny, tedy ty popáleniny, kdy vidíte tkáně, i když jsou malého rozsahu, vždy vyžadují lékaře. A lékaře si zavoláte jednoduše, nejrychlejší volbou je 155, avšak to vyžaduje, aby popálení bylo opravdu vážné.

Než se dostanete do nemocnice

V případě, že je popálenina natolik vážná, že daná osoba musí k lékaři, tak je dobré překrýt jí igelitovým sáčkem či potravinovou fólii. Důvod je prostý, protože právě igelit či fólie zabrání tomu, aby se do poškozeného mísa dostaly bakterie a podobně. Pokud nebudete mít po ruce nic podobného, nezkoušejte to ničím nahradit. Někteří dokonce vezmou náplast, což je bohužel chybně, protože tím jen poškodí kůži. Navíc když dáte na ránu něco jiného, než sáček, tak to stejně budou muset v nemocnici odstranit, což bude nejen nepříjemné, ale hlavně bolestivé pro popálenou osobu.

Babské rady aneb Nejsou všechny rady správné

Některé babské rady říkají, že je dobré si popáleninu namazat máslem či hořčicí. Ovšem právě tato rada je špatná, protože máslo vám místo neochladí, ba naopak jedná se o látku, která zadržuje teplo, což je přesný opak toho, co popálený člověk potřebuje. Stejně tak se nedoporučuje na ránu dávat žádné krémy ani nic podobného, protože i tyto krémy by museli v nemocnici odstraňovat a to by způsobilo zbytečně velké utrpení.

 

Spáleniny jsou opravdu nebezpečné a hlavně velice bolestivé, a proto se v mnoha případech volá odborná pomoc. Netrpte více, než je potřeba.

Comments are closed.

Scroll To Top