Úterý, 5. března , 2024

Poradíme vám triky, jak neprohloupit při stavbě či rekonstrukci domu

Pouštíte se do stavby nového domu a pečlivě rozmýšlíte všechny detaily a podstatné záležitosti, které budou v celku působit harmonicky, účelně a nebudou jak pěst na oko. Lehko se řekne, ještě snadněji udělá, pokud víte, po jakých materiálech sáhnout a které spolehlivé řemeslníky oslovit. Počínaje základy a konče střechou.

Výhodou jsou zkušení projektanti a řemeslníci

Kdo má se stavebnictvím zkušenosti, ať již to jsou inženýři, projektanti, architekti, či řemeslníci a dozory na stavbě, ví, že omeškání detailů může zhatit výsledný efekt. Nezáleží na tom, zda se pouštíte do novostavby, rekonstruujete historický objekt či chalupu. Pracovníci zmíněných profesí mají výhodu v tom, že se ve svých oborech pohybují určitou dobu, dokážou sledovat trendy, novodobé vychytávky a zjednodušující postupy. Jak si má však poradit jednotlivec, jenž rekonstruuje či staví jednou, maximálně dvakrát za život a určitě se v průběhu stavby setkal s nedostatky v plánech a nedochvilností řemeslníků, špatnými plány i nevhodně zvoleným materiálem.

Volba kvalitních, i když dražších, materiálů

Ideální možností je architektonický plán, kterého se firma či konkrétní pracovníci budou držet pod zkušeným dozorem speciálního stavebního inženýra. Tak bude minimalizováno použití levnějších a nekvalitních materiálů, s tím související prodlužování a prodražování stavby. Pro jakoukoliv stavbu je třeba zvolit kvalitnější materiály, které i když budou dražší, přece jen zajistí dlouhou životnost celé stavby, nebo konkrétní rekonstruované části.

Náš tip: Zařizujete domácnost a máte málo prostoru? Zvolte shrnovací dveře!

Nepodceňujte základy, rozvody a konstrukci domu

Proto záleží na dobře prohloubených základech, kvalitních materiálech pro rozvody elektřiny, plynu a vody, výtečné pokládce podlah a krytin a jakostním zdivu. Vhodné okenní rámy, skleněné výplně, vchodové i interiérové dveře, to vše jsou podstatné detaily, u kterých se nesmí mhouřit oči, že takhle to stačí a „nějak to dopadne“… A protože stavba domu pokračuje střechou, je třeba se zaměřit na trámy, izolace i konkrétní tašky, jimiž bude střecha obložena.

Střecha je základem kvalitního bydlení

Pro rekonstrukce historických budov s atypickými rozměry nebo pro novostavby jsou ideální variantou vláknocementové šablony. Obecně lze vláknocementové krytiny využít pro zakrytí menších ploch s atypickými tvary, pro tento případ se využívají maloplošné šablony, jež vynikají svou přizpůsobivostí k netypickému tvarování střechy. Detaily si probereme níže. Vláknocementový materiál je tvarován také do vlnité krytiny, která je využitelná na velkých plochách rozměrných střech.

Jakou krytinu si vybrat?

Maloplošné šablony z Creaton.cz mají označení Eternit Dacora. Jedná se o vláknocementovou střešní krytinu, jež se zhotovuje ve třech typech provedení: německá, francouzské a dvojité krytí. Tak jako ostatní vláknocementové krytiny Eternit jsou Dacora šablony Anglický obdélník a Dánský obdélník pro dvojité krytí vyrobeny v rozměrech 30 krát 60, nebo 30 krát 30 centimetrů. Anglický obdélník se vyznačuje pravoúhlými rohy, kdežto Dánský obdélník zkosenými rohy. Každý kousek střechy je tvořen z nadvakrát složené krytiny, díky čemuž jsou zvýšeny bezpečnost a odolnost vůči klimatickým vlivům.

Z čeho se vyrábějí vláknocementové krytiny?

Vláknocementový materiál byl vyroben sloučením surovin, jako jsou portlandský cement, voda, mletý vápenec, celulóza a organická vlákna. Tato hmota dala vzniku krytině, jež vyniká velkou pevností, neobvyklou stálostí a výtečnou odolností vůči klimatickým vlivům. Zájemci o maloplošné vláknocementové šablony si mohou vybrat produkty s hladkým nebo strukturovaným povrchem v barvách: klasická červená, modročerná a světle šedá. Výhody této krytiny jsou: nízká hmotnost, ekologická nezávadnost (neobsahuje azbest), stoletá tradice výroby, odolnost povrchu vůči mechům a špíně, dlouhodobá barevná stálost a desetiletá záruční lhůta.

Comments are closed.

Scroll To Top