Úterý, 5. března , 2024

Objevte kouzlo šití a vytvořte si stylové dekorace i pomocníky

Šití se stalo znovuobjeveným koníčkem. Stále více žen i dívek se pouští do výroby šitých dekorací, pomocníků do domácnosti či vlastního oblečení. Chtěla byste si šití vyzkoušet, ale nevíte, kde začít? Hledáte inspiraci? Máme pro vás několik tipů a poradíme i s výběrem šicího stroje.

Začínáme krásnou jednoduchostí

Než se pustíte do složitějších projektů, je třeba se naučit základy šití. Vyzkoušejte si, jak fungují stehy, pohrajte si s kombinací látek i materiálů, je třeba získat grif při stříhání nebo měření. Je lepší začínat jednoduchými doplňky, jako je například nové prostírání na stůl nebo textilní podtácky. Dobře se seznamte s materiály. Jinak se pracuje s klasickou bavlněnou látkou, jinak s elastickými materiály, plstí apod.

Efektní doplňky

Jestliže už základy zvládáte, pusťte se do práce. Pro začátečnice doporučujeme šité doplňky v podobě zvířátek. Jednoduchá je například sova, had či ptáčci. Stačí si najít střih a umět kombinovat barvy. Pokud si nejste v kombinacích jistá, držte se dvou základních pravidel:

  1. ladí k sobě látky stejné barvy a různých odstínů
  2. efektně vypadá kontrast

Velmi populární jsou dnes šité panenky. Návody na jejich výrobu najdete na youtube.com. Pokud máte malé dítě, zkuste mu ušít tzv. tišící knihu (quiet book). Zabere to sice několik hodin, ale výsledek potěší vás i vaše dítko. Pro sebe si ušijte třeba kosmetickou taštičku či kabelku. Střihy jsou opravdu jednoduché, někdy stačí sešít jen několik obdélníků.

Kromě klasického šití se stává stále populárnější technika patchwork. Při ní sešíváte barevné kousky látek. Vytvořit lze efektní deky, přehozy na postel aj.

I tento rok se v Praze koná PPM (Prague Patchwork meeting), kde bude mít expozici quiltovacích strojů také Šicí technika Brother. Přidejte se k události na Facebooku: https://business.facebook.com/events/1211249972236393/ nebo si přečtěte více zde: www.praguepatchworkmeeting.com/

Spolehněte se na kvalitní stroj

Bez kvalitního šicího stroje nikdy nebudete se svou prací spokojená. Cena kvalitních šicích strojů není vysoká. Důkazem je šicí stroj Brother KD144 Little Angel. Zaplatíte za něj pouhých 2 660 Kč a pořídíte si kvalitního pomocníka, který zvládne 14 druhů rovných stehů a cik-caků, umí si poradit s knoflíkovou dírkou na 4 kroky, má praktické LED osvětlení a řadu dalších funkcí. Jestliže se vám zalíbí i vyšívání, doporučujeme vyšívací stroj Innov-Is 90E. Stroj má v paměti 70 vyšívacích vzorů. Má USB port pro napojení na PC, takže si lehce nahrajete vlastní vzory. Kdy se spustíte do šití vy?

Comments are closed.

Scroll To Top