Čtvrtek, 22. února , 2024

Netradiční novoroční předsevzetí – pomůžu mému dítěti bojovat se strachem ze tmy!

pexels-photo-551588

Také se vaše dítě bojí tmy? Je stejné, jako jste byli vy, když jste byli malí? A stále přesně víte, jak dítěti je, když se večer zhasne? Ale nevíte, co s tím? Můžete si směle dát předsevzetí, že v novém roce vašemu dítěti se strachem ze tmy pomůžete bojovat. A my vám teď prozradíme, jak na to.

Pomůže rozum

Definitivně vaše dítě zbaví strachu ze tmy až pochopení, že bubáci prostě nejsou. Že nepříjemný pocit ze tmy máme jen proto, že v ní prostě nevidíme. Že když se zhasne, tak si ve tmě vymýšlíme spousty fantazií, kterých se ve výsledku dokážeme i bát. Ale jde jen o fantazie. Navíc nás ke strachu tlačí i náš přirozený instinkt, protože ve tmě kdysi dávno číhalo nebezpečí v podobě divokých šelem.

Jenže na takové uvažování je vaše dítě zatím ještě malé. Ovšem i tak je potřeba mu stále vysvětlovat a ukazovat, že když je doma, v bytě, ve své posteli, rozhodně se noční tmy bát nemusí. Jak na to?

Mluvit, mluvit a zase mluvit. A nikdy se nevysmívat!

Dítě vám asi nedokáže říct, čeho se ve tmě vlastně bojí. Tak mu naznačte, že strach je daný zejména tím, že nevidí. Klidně několikrát rozsviťte a zase zhasněte, aby se dítě přesvědčilo, že během tmy se nic nezměnilo. A že ráno najde pokoj v takovém stavu, v jakém byl před zhasnutím (v tom případě se ale vyhněte nočnímu úklidu hraček).

Vždy si nechte od dítěte povyprávět, čeho se bojí, proč se mu tma nelíbí. A když sleduje pohádku, ve které se pracuje s bubáky ve tmě, hned o ní s dítětem mluvte. Podobným pohádkám se vyhýbejte – i když se současnou nabídkou dětských pořadů to moc možné není. Takže si raději vysledujte, kdy jdou pohádky pro nejmenší děti. Klidně si je i natočte a pouštějte opakovaně.

I když vás některé dětské strachy přimějí ke smíchu, musíte jej ovládnout. Úsměv ano, smích ne. Dítě by se vám pak již nesvěřovalo a se svým strachem by zůstalo zcela samo.

Trénink ve tmě s maminkou či s tatínkem

Zkuste na to jít i tréninkovou formou. Nastavte si doma pomalou přivykací kúru, během které pomůžete dítěti zjistit, že tma (nebo zpočátku jen šero) nejsou samy o sobě nebezpečné. Nejdříve mějte dítě ve tmě celou dobu v náručí, po několika trénincích jej jen držte za ruku.

Pak se můžete dohodnout (ale opravdu dohodnout!), že dítěti ruku pustíte. A až bude dítě po mnoha trénincích dost zdatné, můžete jej (opět po dohodě) nechat ve tmě samotné a jít třeba na záchod nebo pro odměnu za to, že má tolik odvahy bojovat samo se sebou.

Stále dítě přesvědčujte, že doma je v bezpečí, i když je zrovna tma

Tma je dlouholetý nepřítel. Ale světlo je silnější. A tak před spaním s dítětem klidně obejděte všechny místnosti, rozsviťte v nich a ukažte dítěti, že nikde nečíhá nic nebezpečného. Nahlédněte pod postele, za skříně a třeba i do boxu s hračkami. Ukažte mu zamknuté dveře od bytu.

Někdy je strach dítěte opravdu silný, a tak je nutné udělat malý ústupek a nechat mu svítit večer malé světýlko. Sáhněte však po osvětlení určeném pro večerní svícení, nejlépe v teplých odstínech a minimální svítivostí. A časovatelné, které třeba hodinku po usnutí zhasne. Vhodné světlo může nabídnout třeba Planeo elektro eshop leták. Světlo může svítit třeba i na chodbě, tam se dá nechat celou noc. A dítěti ponechte do pokoje jemně otevřené dveře.

Zamyslete se nad příčinou strachu i jinak než jen s bubáky

Možná se vaše dítě vůbec nebojí bubáků. Možná ho vůbec neděsí to, co číhá ve tmě. Děsit jej může strach z toho, co uvidí, až se probudí. Tedy jestli stále doma bude maminka i tatínek, jestli tatínek i další den přijde z práce domů. Večer, když necháváme dítě samotné v pokoji, se může bát, že samota bude už navždy.

I tento strach je nutné vymluvit. A lichost takové obavy hlavně dokázat.

Večerní hluk neuškodí

Samozřejmě nemáme na mysli hlučnou party, ale klasický provoz domácnosti – skládání nádobí, puštěné rádio, provoz v koupelně. Aby dítě slyšelo, že je samo jen v pokoji, ne v celém bytě. Bude mít jistotu, že jsme na blízku. A bude se mu lépe usínat.

Hrdinové na povlečení anebo v posteli

Má dítě oblíbené postavičky? Nebo třeba zvířátko? Zkuste mu pořídit povlečení, na kterém budou postavičky, které jej budou v noci chránit! Pepco leták na tento týden třeba nabídne zajímavé kousky. Anebo můžete prodejnu osobně navštívit a vybrat z celé nabídky. Můžete sáhnout i po měkkém plyšovém hrdinovi, se kterým se bude dobře spát.

Boj dítěte se strachem ze tmy není na několik dní nebo týdnů. Ale když budete trpěliví, zvládnete to všichni.

 

Zdroj fotografie: pexels.cz

Comments are closed.

Scroll To Top