Pátek, 2. června , 2023

Na co byste si měla dát pozor při menstruaci

Snad každá z nás nesnáší fakt, že přišla menstruace. Je to pro nás nepříjemné období, které nás omezuje a které má vliv i na naši psychiku. Určitě nejde o nic, na co bychom se těšily, ale naopak, těšíme se na to, až bude menstruace za námi.

Kromě toho, že nás obtěžuje fyzicky, tak má velký vliv i na naši psychiku. Cítíme se podrážděně, citlivě, plačtivě a celkově žádný faktor, který je s ní spojený, není vůbec příjemný. Pokud se nám menstruace zpozdí, začínáme plašit a už přemýšlíme o tom, zda náhodou nemůžeme být těhotné…

Co způsobuje opožděnou menstruaci

Důvodů, proč nepřišla menstruace, je přitom hned několik. Vliv mohou mít drastické diety, stres, špatná funkce štítné žlázy a jiné faktory, proto je třeba fakt, že jste menstruaci nedostala, konzultovat s lékařem. Může totiž docházet k nebezpečnému bujení buněk. Nebezpečné jsou také bolesti a křeče, na které jste doposud při menstruaci nebyla zvyklá. Může jít o nemoc, která se nazývá endometrióza. Znamená to, že buňky začnou růst i mimo dělohu. Pokud se tak stane, je nutné tento stav řešit, takže i v případě, že se u vás něco podobného děje, navštivte lékaře.

Pozor si dejte i na to, pokud se objevuje slabé krvácení mimo váš cyklus. Tady také není vše v pořádku a informovat byste o tom měla svého gynekologa. Můžete totiž mít děložní cystu nebo myom, či jiné rakovinotvorné bujení. Nemusíte se hned lekat nejhoršího. Pokud jde o cystu, dá se odstranit chirurgicky.

Za lékařem byste měla jít i tehdy, když je vaše krvácení opravdu silné a to například, když vám nasákne vložka, či tampon do jedné hodiny. Silné krvácení určitě nepřehlížejte, aby nedošlo k chudokrevnosti. Určitě sledujte to, jak vaše menstruace probíhá a jestli je v něčem jiná, své poznatky zcela jistě nepodceňujte.

Comments are closed.

Scroll To Top