Pondělí, 22. dubna , 2024

Moje peníze jsou na cizím účtu

Chybovat je lidské. Avšak některé chyby jsou opravdu zásadní, mohou nás stát život a v tom nejlepším případě nám zajistí pár dní špatné nálady. A co když své peníze pošlete na špatný účet? To je teda chyba, kterou si budete pamatovat, a rozhodně se vám nebude opakovat.

jarmoluk / Pixabay

Jedno číslo a tolik problémů

Určitě znáte postup posílání peněz – vždy musíte vyplnit číslo účtu, na které peníze chcete poslat. A právě zde se často vyskytuje chyba, díky které mohou vaše peníze skončit na cizím účtu. Stačí jen troška nepozornosti a zjistíte, že jste třeba jen jedno číslo spletli. Samozřejmě, že v prvním okamžiku přichází šok a beznaděj. Nejprve si několikrát zkontrolujte, zda jste daný údaj opravdu špatně zadali. A pokud jste opravdu přesvědčení, že došlo k chybě, tak kontaktujte svou banku.

Jsem v suchu, moje banka mi pomůže

Když kontaktujete banku, tak se vám rozhodně pokusí pomoci. A to tak, že vaše banka se zkontaktuje s bankou, na kterou vaše částka přišla. Ovšem tyto služby jsou nadstandardní, a tak není divu, že banka chce za to jistý poplatek. Záleží na tom, jakou máte banku, ale většinou se to pohybuje kolem dvou až tří stovek. A tak jestli jste někomu poslali pouze dvě stovky, tak je zbytečné tuto službu využít. Kdežto pokud šlo o chybné zaslání vysoké částky, tak je tento poplatek zanedbatelný.

V nouzi pomáhá byrokracie

Ani v této smutné situace se nevyhnete papírování. Takže pokud jste zjistili, že jste své peníze poslali na cizí účet a už jste kontaktovali banku, tak vás zástupce banky rozhodně poprosí o dodání žádosti o vrácení platby. Jedná se o formulář, který je volně ke stažení i na internetových stránkách vaší banky. Samozřejmě je dobrá s tímto formulářem také do banky donést doklad o tom, že peníze z vašeho účtu opravdu odešly, tedy nejlépe výpis.

Čekáme na své peníze

Pravdou je, že peníze nedostanete hned poté, co navštívíte banku a odevzdáte veškeré potřebné dokumenty. Budete si muset svou chybu odpykat, což v tomto případě znamená měsíc bez poslaných peněz. V případě, že se vám ani po měsíci nevrátí peníze, které jste poslali na cizí účet, je zde možnost vyžádat si kontakt na osobu, která peníze neprávem získala. Bance, od které chcete znát údaje o dané osobě, musíte donést žádost o sdělení těchto údajů, což je také formuláře, který lze volně stáhnout na internetových stránkách. A až budete mít údaje, tak následně můžete vymáhat škodu, která vám vznikla, tedy požádat o vrácení peněz. Pravdou je, že někdy je to velmi dlouhý proces. Záleží na tom, na jakou osobu natrefíte. Hodný člověk vám peníze jistě rád pošle, ale s člověkem, který se jen neprávem obohatil a nechce peníze vrátit, bude komplikovanější domluva.

Třikrát měř, jednou řež

Abyste aspoň trochu předešli této situace, tak si vždy několikrát zkontrolujte, zda máte veškeré údaje správně vyplněny. Nikdy to sice není stoprocentní, avšak možná, že při kontrole najdete chybu a už předejte ztrátě peněz.

Ztráta peněz rozhodně nikoho nepotěší, avšak pokud budete mít dostatek trpělivosti a štěstí, tak své peníze můžete dostat zpátky.

Comments are closed.

Scroll To Top