Pondělí, 5. června , 2023

Kvalitní káva je zdravá. Víte, při jakých nemocech nám pomáhá?


Velmi mnoho dam vám na otázku, zda pijí kávu odpoví, že ano a rozhodně ne jednu či dvě denně. Mnohé z nás si kávu dopřávají alespoň třikrát denně. Ráno po příchodu do práce nebo ještě doma, po obědě a v podvečer. Mnohé z nás totiž skvěle spí, i když si třeba v 17 hodin ještě vychutnají svůj lahodný šálek kávy. Tak proč si jej po příchodu z práce odpírat?

Mnoho lidí se ale kávy bojí. Důvodem jsou zdravotní komplikace. Je pravdou, že při některých nemocech není káva vhodná, protože její účinek způsobí zvýšení tlaku, což je u „tlakařů“ s vysokým tlakem nežádoucí. Turka pít nedoporučují ani lidem nemocným se žaludkem, protože může být pro žaludek „těžká“. Je vícero nemocí, u nichž se kávě vyhýbáme. Ale víte, u kterých onemocnění je naopak vhodná?

Dejte na to, jak se cítíte

My sami jsme si často nejlepšími lékaři. Sami totiž cítíme, jak se cítíme po nějakém jídle nebo pití. I při vdechování vůní můžeme pozorovat jejich vliv. Jednoduše jste-li sami k sobě vnímaví a citliví, poznáte, zda vám káva prospívá nebo ne.

Často se řeší její vhodnost během těhotenství. Káva v těhotenství v rozumné míře je bezpečná. Samozřejmě bychom neměly pít mnoho káv denně, stejně jako by neměly být silné, tzv. „smrťáky“. V nabídce e-shopů s kávou i kamenných prodejnách kávy najdete nízce-kofeinovou kávu nebo kávu bez kofeinu. Takže chcete-li si dopřát kávu třeba 3x denně, můžete si dát jednu klasickou a druhou bezkofeinovou.

Skvělé je, že chuť kofeinové kávy od bezkofeinové vůbec nerozeznáte. Tedy, když mluvíme o kvalitní kávě. Chuť je stejná, jen vás ta bez kofeinu nevzpruží. Ale mnoho z nás pije kávu právě pro chuť, ani tak ne pro účinek. Stačí zaměřit se na prodej kávy a ihned zjistíte, že právě proto stoupá obliba bezkofeinové kávy.

Káva při nemocích

Jestliže vás zajímá, při kterých onemocněních je káva doslova žádoucí, pak vězte, že je jich poměrně dost. Zmiňme třeba prevenci rakoviny, Parkinsonovy choroby, cukrovky či depresí. Kupříkladu depresí celosvětově trpí stále více osob. Proč si nedopřát dva šálky lahodné kávy denně a zároveň žít tak, abychom se depresím vyhnuli? Tzn. pečovat o své fyzické i psychické zdraví, dělat si radost, dostatečně spát, být v kontaktu s přáteli, rodinou, chodit do práce, mít koníčky…

Dopřejte si šálek kávy, ať už to bude latté, kapučíno, espresso, či jiné. Zvýšíme svou produktivitu práce, uděláme kousek pro své zdraví a v případě, že pijeme s někým, utužujeme i dobré rodinné nebo přátelské či kolegiální vztahy.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top