Sobota, 13. dubna , 2024

Jedinečná ochutnávka vín se sommeliérem

Ochutnávka neboli degustace vína, v rámci které se vína posuzují a hodnotí, je velkým uměním, při kterém zapojujeme své smysly.

Povolání sommeliéra sahá až do 19. století v souvislosti se vznikem exkluzivních restaurací. Jeho prací bylo hodnotit víno, vhodně jej snoubit s pokrmem či ostatními nápoji.

Je všeobecně známo, že ke zvěřinovému masu, pikantním úpravám vepřového a krůtího masa včetně bažanta, ale i k hovězímu ve vlastní šťávě se hodí kvalitní červené víno, například Svatovavřinecké.

K předkrmům s výraznou chutí se hodí mezi znalci oblíbené bílé víno Sauvignon, které je vhodné také k rybám s výraznou úpravou či k drůbeži. Stejně tak i Chardonnay, všestranné víno, které se hodí například k pečenému kuřeti, ale také některým ostatním bílým masům. Takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Doporučit dobré víno k pokrmu je kumšt.

Na etiketě vína naleznete mnoho užitečných informací, jako je odrůda, ročník, geografické údaje, obsah alkoholu, informace o množství kyselin, o sycení oxidem uhličitým, popřípadě o získaných oceněních a medailích. Degustace vína vám však řekne ještě mnohem víc. Jak ochutnávat víno, radí someliér.

Zájemci mají možnost za příznivé ceny, obvykle v průměru 350 Kč za 5 hodin degustace osmi přívlastkových vín, zažít jedinečnou možnost ochutnávky vín, při jejímž průběhu zažijete jedinečný zážitek a zapojíte své smysly:

ZRAK

–      Při pohledu na vínu posuzujeme jeho barvu, hustotu či šumivost. Víno by mělo být čiré a čisté bez jakýchkoliv stop usazenin.

ČICH

–      Pomocí čichu hodnotíme intenzitu odrůdové vůně, původ či stáří vína. Víno může být bez vůně nebo s jemnou či plnou vůní.

CHUŤ

–      Víno se musí do styku se všemi chuťovými bradavkami na jazyku, čehož docílíme poválením vína na jazyku. Tím vychutnáme sladkost, trpkost či kyselost vína.

To je jen letmý přehled toho, jak ochutnávka probíhá. A kde jinde zažít jedinečnou degustaci vína než na jižní Moravě? Zajímavá vína i ubytování nabízí Penzion ve Zlíně, kde díky jedinečné rodinné atmosféře a příjemnému personálu zažijete nezapomenutelný zážitek.

Comments are closed.

Scroll To Top