Neděle, 3. března , 2024

Jaké volit jídlo při onemocnění dnou?

Nemoc dna je zánětlivé kloubní onemocnění. Charakterizují ho zvýšené hodnoty kyseliny močové. Ta se v těle objevuje normálně, ale lidé s tímto onemocněním mají v těle málo enzymu urikáza, který ji právě rozpouští. Při dně se kyselina močová usazuje v těle a následně způsobuje záchvatovité bolesti kloubů. Pokud jí trpíte, musíte při dně hodně přemýšlet, co jíst.

Jaké potraviny při dně můžete jíst?

K pití jsou vhodné ovocné čaje, voda se šťávou, minerální voda. Rozhodně pijte dostatečně. Z tuků je vhodný rostlinný olej, olivový olej, rostlinný tuk, nezapomeňte ani na mléčné výrobky jako je mléko, podmáslí, kysané výrobky, sýry, tvaroh, jogurty. Nezbytnou součástí jídelníčku je zelenina (hlávkový salát, čerstvá zelenina, brambory, kukuřice) a ovoce (čerstvé ovoce, kompoty). Další vhodné potraviny jsou těstoviny, moučné pokrmy, kukuřičná mouka, pečivo a dokonce můžete i sladkosti, např. ovocnou zmrzlinu, puding, sušenky, koktejly a želatinu. Jestliže milujete houby, můžete zkusit doslova vitamínovou bombu, tibetskou houbu, která je plná živin, vitamínů a minerálů.

Nevhodné potraviny, kterým je lepší se vyhýbat

Vyhýbejte se minerálním vodám, kávě, černému čaji, smaženému sýru, vajíčkům, květáku, houbám, fazolím, rýži, tvarohovým knedlíkům, bramborovým knedlíkům, máslovým krémům, soli. Úplně nevhodný je silný čaj a kakao, tvrdý alkohol, pivo, víno, živočišné tuky, smažená jídla, majonéza, mořské ryby, rybí konzervy, slanečky, olejovky, sleď, vnitřnosti, játrové paštiky, kuřecí a telecí maso, uzené maso, uzeniny, zvěřina, plísňové sýry, uzené sýry, křen, kapusta, špenát, česnek, hrách, čočka, koblížky, marcipán, čokoláda, sójová omáčka, hořčice.

Potravin, které nesmíte je hodně, ale když se jim budete vyhýbat, nebude se vám nemoc zhoršovat a udržíte ji ve stabilním stavu. Nezapomeňte také jíst spíše menší porce, abyste tělo zbytečně nepřetěžovali. Na dietu při dně si zvyknete rychle a budete ji brát jako součást svého života. A jestliže si nejste úplně jistí, zda je váš jídelníček vhodný a zároveň vyvážený, můžete se s prosbou o pomoc obrátit na výživového poradce, který by vám měl být schopný pomoci i při této nemoci.

Comments are closed.

Scroll To Top