Pondělí, 5. června , 2023

Jak zhodnotit své peníze aneb Stručný průvodce světem dluhopisů

Investice do dluhopisů představuje velmi efektivní způsob, jak nejen ochránit své finance před inflací, ale zároveň je zhodnotit, což je obzvláště v této době, kdy inflace dosahuje neuvěřitelné výše, skvělým řešením. Zpomalování ekonomiky, oslabování měny a přicházející krize totiž rozhodně nepřejí investici do spotřebních produktů, a stejně tak se nevyplácí ani spoření peněz na běžných nebo spořicích účtech – zhodnocení je minimální a stále ovlivněné inflací.

Státní vs. korporátní dluhopisy

Dluhopisy neboli cenné papíry jsou vystavovány emitentem, kterým může být buď stát, nebo soukromá společnost. Státní dluhopisy jsou vydávané Ministerstvem financí, začínají už na částce 1 000 korun, mají výnos kolem 4 % a poměrně dlouhou splatnost. Získat je lze pouze u jmenovaných distributorů, kterými jsou ČSOB nebo Česká spořitelna. Oproti tomu korporátní dluhopisy jsou dluhopisy vydávané různými společnostmi, které získané peníze od investorů využívají jako investici do svého podnikání – jedná se o rychlý zdroj příjmu bez nutnosti oslovovat banky. Za tento pro ně jednodušší postup nabízejí investorům podstatně vyšší zhodnocení, které začíná na 4 % a navyšuje se dle jednotlivých společností. Například dluhopisy firmy Uniprospe nabízejí výnos 9,5 procenta.

Peníze zpět klidně za pár měsíců

Další výhodou korporátních dluhopisů je i to, že jsou mnohdy nabízeny na krátkou dobu, takže peníze navýšené o úrok získáte zpět už například během pouhých několika měsíců. Například již zmíněná investice s Uniprospe.eu vám garantuje splatnost na konci roku 2022. Při investici do korporátních dluhopisů je však vhodné investovat do dluhopisů emitenta, kterého buď znáte, nebo který je prověřený a má dobrou vizi do budoucna. U firmy Uniprospe, která se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik a získáváním druhotných surovin, je její budoucnost víceméně zajištěná – tento obor bude totiž i v nadcházejících letech neustále potřeba.

Pokud se tedy rozhodnete investovat do dluhopisů, vyplatí se zvolit spíše firemní dluhopisy, než dluhopisy státní. Jestliže si emitenta důkladně prověříte, jedná se o poměrně bezpečnou investici a rychlý způsob zhodnocení peněz.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top