Úterý, 5. března , 2024

Jak vybrat dětské kolo? Poradíme vám!

Chcete svému potomkovi pořídit jeho vůbec první kolo? Nebo juniorům dětská kola 20 palcová? Poradíme vám, na základě jakých parametrů vybrat to pravé.

Jízda na kole je pro dítko velmi prospěšná. Zlepšuje jeho fyzickou kondici, motoriku i stabilitu, a bezvýznamný samozřejmě není ani samotný pobyt na čerstvém vzduchu. A co vy víte, třeba z vašeho potomka vyroste nadšený cyklista, který bude vyhrávat Tour de France. Nebude samozřejmě muset zajít tak daleko, i cyklovýlety po české krajině stojí za to. Nejdříve se ovšem dítko na kole musí naučit jezdit. A ještě před tím mu to kolo musíte pořídit. Právě na tento krok se v následujícím článku zaměříme.

Vybíráme dětské kolo

Vybrat pro dítko správné kolo není jen tak. Vycházet v první řadě musíte z jeho věku a výšky. Ta je při výběru dětského kola určující. Rozhodně zapomeňte na myšlenku, že dítěti koupíte kolo větší, a ono do něj doroste. To by byla velká chyba. Na velkém kole dítě nebude mít stabilitu a snadno z něj spadne.

Zaměřeno na správnou velikost

Správná velikost kola je nezbytná především pro děti, které se na kole teprve budou učit jezdit. Nožky takového dítěte by se v sedu měly dotýkat země. Při jízdě na kole je ovšem důležité i správné držení těla a přirozený posed. Dítě by na kole nemělo být skrčené ani příliš natažené.

Velikosti dětských kol

Velikost dětského kola předurčuje velikost zapletených kol. Na trhu se nejčastěji setkáte s koly 12 palcovými, 16 palcovými, 20 a 24 palcovými. Jaký je mezi nimi rozdíl a především jakou velikost zvolit právě pro vaše dítě?

Dvanáctipalcová kola pro nejmenší

Pro ty nejmenší, tedy děti menší než 110 centimetrů, jsou vhodná kola 12 palcová vybavená protisměrnou brzdou a odnímatelnými postranními balančními kolečky. Tato kola však často bývají vybavena i přední brzdou. Dítě by se však nejdříve mělo naučit používat brzdu zadní.

Kola pro větší děti a juniory

Dítěti staršímu šest let a s výškou postavy do 120 cm lze doporučit kolo 16 palcové, ať již s balančními kolečky či bez. Tato kola bývají vybavena i blatníky či krytem řetězu. Dětem s výškou mezi 115 a 130 centimetrů nejvíce vyhovují dětská kola 20 palců. Ta většinou bývají již bez balančních koleček, s přehazovačkou a odpruženou přední vidlicí. Kola 24 palcová se pak nazývají koly juniorskými, a ve své podstatě se jedná o zmenšeninu kola pro dospělé. Nechybí jim proto čelisťové brzdy ani přehazovačka.

Nezapadá vaše dítě do tabulek?

Ovšem pozor, nejde jen o samotnou výšku vašeho caparta. Výjimkou totiž nejsou děti, které svou výškou nezapadají do velikostních tabulek. Na svůj věk mohou být nižší i vyšší, a tabulkou doporučovaný model jim zkrátka nebude vyhovovat. V tomto případě je vhodné zvolit kolo velikosti 14 palců (je-li dítě na svůj věk vyšší) či 12 palců (pokud je dítě na svůj věk menší). Výběr kola pro své dítě neuspěchejte a ideálně si při něm nechte poradit od profesionálů ve specializovaných obchodech.

 

Comments are closed.

Scroll To Top