Úterý, 31. ledna , 2023

Jak si vyrobit brož z organzy

Organza je průhledná textilie, která se běžně používá na závěsy, svatební šaty nebo dekorování slavnostní tabule. Víte, že se z ní dají ručně vyrobit i překrásné brože či jiné doplňky?ykpbk9_wyyr80h4aiqryzbm2qenwakthk2mzkz5irgomypt3i0x2kugfsqh0q74tmtfkuu8

Co budete potřebovat?

Pro výrobu jednoduché brože budete potřebovat:

  • organzu v barvách dle Vašeho výběru
  • svíčku a zapalovač
  • pinzetu
  • nůžky
  • jehlu a nit
  • tavící pistoli
  • filc
  • brožový můstek
  • korálky, knoflíky nebo květinky na ozdobu

Organzu koupíte v květinářství, galanterii nebo v obchůdku s materiálem na tvoření, stejně jako ostatní potřebné vybavení. Mnohem lépe se pracuje se silnější a pevnější látkou, tenká a jemná se špatně opaluje. Ta velmi rychle hoří a černá, květinu z ní nevyrobíte. Nemusí jít o stejné nebo pravidelné tvary, látka se bude opalovat, proto myslete i na to, aby byla kolečka dostatečně velká, spousta materiálu při výrobě odhoří. Chce to trochu cviku, zanedlouho vše zvládnete holou rukou.

Nedávejte látku přímo do plamene nebo v něm nesetrvávejte příliš dlouho, látka by mohla rychle uhořet, shořet nebo zčernat. Ta na sebe začněte vrstvit, přičemž záleží na Vaší fantazii, jak barvy na broži uspořádáte a prostřídáte.

Brož můžete dozdobit korálky nebo knoflíkem, které našijete do středu nebo nalepením různých plastových dekorací (květinky, kamínky) pomocí tavící pistole. Nakonec tavící pistolí nalepte brožový můstek a máte hotovo. 

Ozdobit si můžete i tenkou čelenku a to tím způsobem, že k ní přilepíte květinu filcovým kolečkem. Z organzy si stejným postupem můžete vyrobit i prsten nebo náušnice. Chce to trochu cviku, kolečka se snadno propálí, ale originální šperk za námahu jistě stojí. Bižuterní komponenty zakoupíte v každém obchůdku s korálky nebo materiálem pro tvoření.

Na prsten budete potřebovat základ na prsten nebo bižuterní lůžko na prsten, na náušnice potom náušnicová lůžka. Jen je trošku složitější opálit menší kolečka, která jsou pro výrobu potřebná. Stejným způsobem můžete vyrobit i sponku, jen s tím rozdílem, že ke květině nepřilepíte brožový můstek, ale sponku s lůžkem nebo základ pro velkou vlasovou sponu.

Co dalšího z organzy vyrobit?

Na zadní stranu můžete přišít nebo nalepit kolečko filcu, kterým překryjete stopy po šití. Sestavenou brož zafixujte sešitím pár stehy nití ve středu (nejlépe ve stejné barvě jako je látka). Stejným způsobem připravte všechna zbývající kolečka.

Okraj se musí zatáhnout, může se i lehce zvlnit, dodá to broži na plastičnosti. Okraj kolečka lehce opalte nad plamenem a to tím způsobem, že budete okrajem lehce a rychle kroužit nad plamenem. Zapalte svíčku a vystřižené organzové kolečko uchopte do pinzety.

Nastříhejte různé velikosti koleček, při sestavování brože se na sebe budou vrstvit. Vyberte si vhodnou kombinaci barev organzy a nastříhejte z ní kolečka.

Jak při výrobě postupovat?

Určitě se vyvarujte síťované látce, která může lákat svým zajímavým vzhledem. Při koupi si dávejte pozor na materiál organzy.

Comments are closed.

Scroll To Top