Úterý, 5. března , 2024

Jak se starat o rodinné úspory v době inflace? Volte zlato!

Českou republiku začíná obcházet dosti značný strašák v podobě inflace. Abyste před ní ochránili vaše úspory, které máte nastřádané doma či někde v bance, je dobré se porozhlédnout po nějaké formě investice. Z hlediska ochrany peněz není radno zbytečně riskovat nákupem akcií, které mohou v době krize padat dolů stejně jako měna. Ideální je zvolit bezpečnou komoditu. A tou je bezesporu investiční zlato.

Investiční zlato se dá koupit už za pár tisíc korun

Zlaté slitky a mince se u investorů těší dlouhodobě velké popularitě. Důkazem budiž tvrzení prodejců, kteří v letošním roce evidují rekordní zájem nových klientů. Nejsou už přitom mezi nimi jen skutečně movití investoři, kteří zlato nakupovali už v minulosti, ale také běžní občané, u nichž se rodinné úspory počítají spíše jen na desítky či stovky tisíc korun. To ostatně svými slovy potvrzuje i Pavel Trtík, zakladatel věhlasného internetového obchodu zlate-mince.cz: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“ Dále pak tento specialista na investiční zlato dodává: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

K nákupu máte možnost využít moderní eshopy

Jak z výše uvedeného vidno, investiční zlato je dnes dostupné pro kohokoliv z vás. Tento fakt je ještě umocněný tím, že jej lze nakupovat velmi pohodlně, aniž byste museli složitě (a někdy třeba desítky kilometrů) jezdit do nejbližší kamenné prodejny. Na trhu už totiž funguje hned několik internetových obchodů, kde si zlaté slitky a mince pořídíte takřka stejně pohodlně, jako když si přes internet objednáváte běžné spotřebitelské produkty – elektroniku, oděvy apod. Jen s tím rozdílem, že neutrácíte, pouze své peníze přeměňujete na výhodný produkt v podobě investičního zlata, který vám pomůže ochránit vložené finanční prostředky před inflací, potažmo ekonomickou krizí, jež dle některých odborníků může velmi brzy přijít a zasáhnout každou rodinu.

Za investiční zlato není třeba platit DPH

Investiční zlato se vyplácí už při samotném pořízení, protože je ze zákona vyjmuto z povinnosti platit DPH. Zatímco pro jiné drahé kovy, k nimž se řadí třeba stále vcelku populární stříbro, platí DPH ve výši 21 %, u zlata s tímto navýšením oproti základní ceně produktu nemusíte počítat. A to je pro investory, včetně těch začínajících, skutečně značným lákadlem a výzvou.

Populární zlaté slitky a mince dostupné v Česku

Investiční zlato se dá koupit v mnoha variantách. V tuzemsku dnes ve vybraných kvalitních eshopech a kamenných prodejnách najdete kromě jiných například zlaté slitky Argor Heraeus, jež se k nám dovážejí ze Švýcarska. Obecně se všechny oficiální zlaté slitky vyrábějí v zahraničí a k nám je prodejci pouze dovážejí.

Alternativou ke slitkům, jež může zajímat právě spíše drobné střadatele a sběratele, jsou zlaté mince. U nich lze uplatnit jistou míru patriotismu. K dostání jsou totiž aktuálně třeba zlaté dukáty, na kterých je zobrazený Karel IV., náš historicky asi nejvýznamnější panovník. Tyto mince si udržují ryzost a rozměry dle dukátů, jež byly vyhotovovány právě od dob Karla IV. Další možností jsou pak zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež si nyní lze zakoupit už v edici pro rok 2021.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top