Pátek, 9. června , 2023

Budoucností svícení jsou LED žárovky

3063

Bez svícení pomocí žárovek je v dnešní době život jen těžko představitelný. Každý se určitě shodne na tom, že vynález Tomase Alvy Edisona je i po více než sto letech takřka nepřekonaný a dá se s ním srovnávat snad jen vynález knihtisku a internetu. Asi jen velmi těžko si dnešní člověk dokáže představit, jak moc dokázalo umělé osvětlení na konci 19. století usnadnit život. I přes toto všechno jsou však dnes již klasické žárovky zastaralé a do popředí se derou nové technologie.

LED žárovky

Vše nasvědčuje tomu, že budoucnost svícení patří poněkud sofistikovanější LED technologii. Každý, kdo svícení pomocí led žárovky vyzkoušel, tak musí odsouhlasit tvrzení, že jsou budoucností umělého osvětlení. Není to způsobem, jakým svítí, ale především jejich výbornými vlastnostmi. Led žárovky mají totiž mnohonásobně vyšší životnost než je tomu u těch klasických, v provozu vydrží až padesát tisíc hodin. Díky tomuto modernímu způsobu osvětlení navíc ušetříte až 85 % spotřebované elektrické energie. To je dáno především tím, že klasické žárovky se kromě svícení také zahřívají. Tyto pouze svítí, a tak jsou mnohem efektivnější. V poslední době se LED technologie zatím nejvíce uplatňuje na osvětlování velkých ploch, jako jsou parkoviště a výrobní haly, na které se nejvíce hodí takzvané LED panely. Novinkou jsou v tomto odvětví takzvané LED pásky a SMD led čipy, které slouží k osvětlení špatně dostupných míst. V poslední době jsou však hojně využívány také například k osvětlení kuchyňských linek.

Jak vybrat LED žárovku?

Jsou pro vás LED žárovky zatím úplnou neznámou a nevíte podle čeho je vybrat? Zatímco u klasických žárovek se při výběru řídíte jednoduše podle hodnoty wattů, tedy poměru spotřeby a výkonu, u LED osvětlení se jsou rozhodujícími ukazateli takzvané lumeny (lm). Ty jsou ukazateli světelného toku, neboli toho, jak moc bude žárovka svítit.

Comments are closed.

Scroll To Top